Buhar hatlarında oluşan kondensten ısı geri kazanım yöntemlerinin değerlendirilmesi
The research of the heat recovery methods from condens, which occurs in steam pipeline
  1. Tez No: 301815
  2. Yazar: BUĞRA DENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Kardemir Demir Çelik Fabrikası Enerji Tesislerinde üzerinde 30 adet kondenstop bulunan buhar hattından atmosfere atılan kondensten ısı geri kazanım yöntemleri değerlendirilmiştir. Buhar hattında oluşan kondens miktarı, boru yüzeyinden ışınımla olan ısı kaybına göre belirlenmiş ve 478,5 kg/h olduğu bulunmuştur. Yapılan enerji ve ekserji analizi sonucunda, kondenstoplardan atmosfere atılan kondens ile birlikte 410 kW enerji, 183 kW ekserji kaybı olduğu belirlenmiştir. Kondensten ısı geri kazanımı için iki farklı öneri değerlendirilmiş, en fazla kazanç sağlayan önerinin kondensin kazana geri döndürülmesi olduğu tespit edilmiştir. Bu öneri ile birlikte yıllık 195 316 TL tasarruf sağlanacağı, yatırım maliyetinin 12 800 TL ve geri ödeme süresinin ise 24 gün olduğu bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, the energy recovery methods are evaluated regarding the condansate which drained to atmosphere from the 30 condenstops on the steam pipeline at Kardemir Energy Management. The flowrate of condensate is defined according to the heat losses from the pipe surface by radiation and was calculated as 478,5 kg/h. As a results of the energy and exergy analysis it is defined that there are energy losses of 410 kW and exergy losses 183 kW due to the condensate which is drained to atmosphere. Regarding the energy recovery of condensate, two different proposals have been evaluated and it is determined that the proposal that obtains the most energy recovery is feeding back to condansate to boiler. By means of this proposal it is defined that 195 316 TL money will be saved annually, the investment cost 12 800 TL and repayment period is 24 days.