Bir termik santralin termoekonomik analizi
Thermoeconomic analysis of a power plant
- Tez No: 301816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Zonguldak Çatalağzı'nda kurulu bulunan 160 MW kapasiteli termik santralin ekserji ve termoekonomik analizi yapılarak performansı değerlendirilmiştir. Ekserji analizinde, sistem ve bileşenleri için ekserji verimleri, ekserji yıkımları ve iyileştirme potansiyelleri hesaplanmıştır. Termoekonomik analizde ise SPECO ve MOPSA metotları kullanılmış ve her iki metoda göre termik santralden üretilen elektriğin birim ekserji maliyeti belirlenmiştir. Ekserji analizi sonucunda, sistemde en düşük ekserji verimine sahip ekipmanların sırasıyla %29.95 ile kondanser ve %33.24 ile kazan olduğu tespit edilmiş, sistemin toplam ekserji verimi ise %39.89 olarak bulunmuştur. Sistemde en yüksek ekserji yıkımının sırasıyla 166492.26 kW ile kazanda ve 11608.33 kW ile kondanserde meydana geldiği tespit edilmiştir. Sistemdeki toplam ekserji yıkımı ise 217773.65 kW olarak bulunmuştur. Sistemde, 111150.23 kW ile kazan ve 8131.64 kW ile kondanserin en yüksek iyileştirme potansiyeline sahip ekipmanlar olduğu belirlenmiştir. Sistemin toplam iyileştirmepotansiyeli ise 130903.74 kW olarak bulunmuştur. Santralde üretilen elektriğin birim ekserji maliyeti, SPECO metoduna göre 12.14 $/GJ olarak bulunurken, MOPSA metoduna göre ise 14.06 $/GJ olarak bulunmuştur. Üretilen elektriğin birim ekserji maliyeti için farklı sonuçlar elde edilmesinin nedenleri; her iki metodun farklı prensiplere sahip olması ve her iki metot için yapılması gereken farklı kabullerden kaynaklandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the performance of the power plant with 160 MW capacity located in Zonguldak Catalagzi was evaluated by performing exergy and thermoeconomics analysis. Exergy efficiencies, exergy destructions and improvement potentials for the system and its components were calculated in the exergy analysis. As for thermoeconomics analysis, SPECO and MOPSA methods were used and the unit exergy cost of electricity produced by plant was defined in respect to both methods. As a result of exergy analysis, it was determined that the equipments having minimum exergy efficiency in the system are the condenser with %29.95 and the boiler with %33.24 and the overall exergy efficiency of the system was found to be %39.89. It was determined that the highest exergy destruction in the system occurs in the boiler with 166492.26 kW and in the condenser with 11608.33 kW, respectively. The overall exergy destruction of the system was found to be 217773.65 kW. It was defined that the equipments having highest improvement potential in the system arethe boiler with 111150.23 kW and the condenser with 8131.64 kW. The overall improvement potential of the system was found to be 130903.74 kW. The unit exergy cost of electricity produced by plant was found to be 14.06 $/GJ in respect to MOPSA, while it was found to be 12.14 $/GJ in respect to SPECO. It is thought that the reasons of obtaining different results for the unit exergy cost electricity produced are result from that both methods have different principles and different assumptions are required for both methods.