İç mekan tasarımında insan ve renk ilişkisi: Konut örneği
Relationship between human and color in the interior design: An example of housing
- Tez No: 301830
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÖZÇİFÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada; iç mimaride mekan-renk ilişkisinin mekan tasarımına etkisinin belirlenmesi, tasarımın sahip olması gereken kimliğe bürünmesi ve tasarımın rastlantıya dayalı olmadığını göstermek için bir etüt çalışması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında tasarım sürecinden başlayarak referans alınan faktörler ve renkler analiz edilmiştir. Her bir rengin insan üzerindeki etkisi hakkında bilgi toplanmıştır. Sonuç olarak, siyah ve morun depresyonu; kırmızının heyecanı; beyazın temiz ve saflığı; mavinin serinlik ve derinliği; sarı ve turuncunun ise sıcaklığı temsil ettiği söylenebilir. Ayrıca mekan tasarımı için renklerin belirlenmesinde tasarımcı, kullanıcı ve mekan faktörlerinin etkin olduğu gözlemlenmiştir. Buna göre, tasarlanan mekanlarda kullanılan renklerin seçiminde mekanın kullanım amacı, işlevi ve kullanıcı özellikleri dikkate alınarak tasarımın yapılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed a study work to determine the impact on human of perceptual dimension and psychological identification of relationship between space and color in the interior design, to show that the design need to have an identity and the design have not any coincidence. Factors and colors taken reference starting from the design process were analyzed in study. The information have been collected about impact on the human of each color. As a result, each of colors has a different effect on human. For instance; black and purple are depression, red is excitement, white is purity, blue is depth and coolness, yellow and orange are fondness. In addition, it has been observed that designers, user and the factors of space have an important effective at the determination of the colors for interior design. Accordingly, the design may be advised to taken attention use of space, function and user features at the selection of used colors in designed spaces.