Artvin ve Ordu'daki tarihi yapıların dayanıklılık testlerinin yapılması
The determination of the perform of durability test of historial structure in The Artvin and Ordu cities
  1. Tez No: 301831
  2. Yazar: SULHAN PALAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Teknik Eğitim, Wood Products, Technical Education
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Artvin ve Ordu'daki kültürel ve tarihi değeri yüksek olan çok sayıda ahşap mimariyapı bulunmaktadır. Bu yapıların yıllara bağlı olarak mukavemet değişikliklerininbelirlenmesi amacıyla her binadan 15'er adet ahşap malzeme örneği alınmıştır veenine kesitleri zımparalanmıştır. Ordu bölgesindeki numunelerin alındığı tarihi ahşapyapıların kullanım yılları sırasıyla 100, 110, 120 yıl olarak tespit edilmiştir. Artvinbölgesinden alınan tarihi ahşap yapıların kullanım yılları ise 100, 110, 120 yıllarıolarak tespit edilmiştir. Bu tarihler bölgeye ait tapu kadastrolardan temin edilmiştir.Odun materyali olarak, kestane kullanılmıştır. Alınan örneklerin eğilme, liflereparalel basınç, dinamik eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Artvin and Ordu have many of wood architectural structures which have the highestof cultural and historical value. 15 units of wooden sample were taken from eachbuildings and were grinded the cross sections, in order to determine the changes ofstrength of this structure depending on the years. The used of years of historicwooden structures, which the samples were taken in both Artvin and Ordu,respectively, had been identified as 100 years, 110 years, 120 years, 135 years and150 years.The used of years of historic wooden structures taken from Trabzon regionhas been identified as 100 years, 110 years, 120 years. These dates had beenprovided that land cadastre belonging to the region. Castanea wood ( Castanea Sativa) lahve was used. The values of modulus of rupture fibers parallel to the pressure, thedynamic bending strength, modules of elasticity were determined.