Fotovoltaik güç sistemlerinin modellenmesi ve benzetimi
Modelling and simulation of photovoltaic systems
  1. Tez No: 301878
  2. Yazar: SELEN ÇEKİNİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUTLU BOZTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları gün geçtikçe daha fazla önem kazanmakta ve bu tür sistemlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Fotovoltaik (FV) sistemler ise gerek enerji potansiyeli, gerekse uygulama zenginliği açısından önemli bir potansiyeli bünyesinde barındırmaktadır. Ancak yenilenebilir enerji sistemlerinin karakteristik özellikleri, geleneksel enerji üretim yöntemlerinden farklı olduğundan dolayı sistem tasarımı açısından bir optimizasyona ve daha karmaşık bir tasarıma ihtiyaç bulunmaktadır.Bu tezde FV güç sistemlerini oluşturan elemanların matematiksel modelleri elde edilmiş ve bilgisayar ortamında hem şebekeye bağlı hem de şebekeden bağımsız bir sistem temel alınarak benzetimi gerçekleştirilmiştir. Şebekeye Bağlı FV sistemlerde 4 farklı sistem topolojisi incelenmiş ve bilgisayar ortamında birbirleriyle karşılaştırmaları yapılmıştır. Bunlar modül topolojisi, 2 farklı dizgi topolojisi ve merkezi topolojidir. Şebekeden bağımsız FV sistem örneği olarak bir Fotovoltaik Aydınlatma Sisteminde optimum boyutlandırma çalışması yapılmıştır. Tüm sistemin modellemesi gerçekleştirilip bilgisayar benzetimi yoluyla FV dizi boyutu, batarya boyutu, modül eğimi ve yükün nasıl olması gerektiği araştırılmıştır. Bilgisayar benzetim yoluyla FV sistemlerin tasarımı, analizi ve optimizasyonunun yapılabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources are gaining more importance and the number of such systems is increasing steadily. Photovoltaic (PV) Systems incorporates a significant potential for energy ,as well as a wealth of application. However, because difference of the characteristics of renewable energy systems from traditional energy production systems, in terms of system design; optimization and a more complex design is needed.In this thesis, mathematical models of the elements that make up photovoltaic power systems were obtained and simulated on the basis of Grid-connected PV Systems and Standalone PV Systems. In the first part, four different system topology of Grid Connected PV System are examined and compared with each other in computer. These are; module, two different string and central topologies. In the second part, optimum sizing study of a PV Lighting System as an example of Standalone PV Systems was carried out. After modelling all the system, by using computer simulation, it is determined that how should be the PV array size, battery size, module inclination and the load. It has been shown that the PV system design and optimization can be realized through the computer simulation.