Mısır silaj yemi yapımında kullanılan mekanizasyon yöntemlerinin farklı silolama tekniklerine göre incelenmesi
The research on mechanization methods used in corn silage production according to the different ensile techniques
  1. Tez No: 301877
  2. Yazar: MEHMET EVRENOSOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN YALÇIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada ülkemizde silajlık mısır yemi yapım yöntemleri arasında yer alan geleneksel, balya ve tulum silaj yemi yapım yöntemleri incelenmiştir. Tüm yöntemlerde tarlanın hazırlığı ve mısırın ekilişinden silonun kapatılış aşamasına kadar olan tüm evreleri içermektedir. Araştırma sonunda farklı yöntemlerle elde edilen silajların kalitesi belirlenmiş ve ekonomik analizleri yapılarak, hangi koşullarda en uygun yöntemin tercih edilmesinin doğru olacağı belirlenmeye çalışılmıştır.Araştırmada yer alan tüm yöntemlerde elde edilen silajın Flieg puanı esas alınarak incelendiğinde; geleneksel yöntemin diğer iki yönteme göre daha düşük olduğu, silindirik balya ve tulum silaj yemi yapım yöntemlerinin birbirine yakın ortalama değerlere sahip oldukları ve aynı kalite sınıfında ?İYİ? oldukları görülmüştür. Kalite sınıfının yanında puana göre değerlendirildiğinde balya silaj yemi yapım yönteminde ?PEKİYİ? sınıfına üç uygulamada ulaşılmış olmasına rağmen puanların ortalaması dikkate alındığında tulum silaj yemi yapım yöntemi 16,5 ile en yüksek kaliteli yöntem olarak belirlenmiştir. Geleneksel yöntemde özellikle silaj içine dış ortamdan karışan toprak, toz ve yabancı bitki artıkları nedeniyle kalite sınıfı en düşük yöntem olarak görülmüştürTüm yöntemler arasındaki laboratuvar analiz sonuçlarına bakıldığında I.yıl II.ürün için en düşük ortalama pH düzeyi 3,59 ile tulum silaj yemi yapım yöntemine ait olmuştur. Bunu balya silaj yemi yapım yöntemi 3,86 ve geleneksel silaj yemi yapım yöntemi 4,15 değerleri ile takip etmektedirler. Kurumadde oranı olarak en yüksek değer %31 ile tulum silaj yöntemine ve en düşük değer %29,22 ile geleneksel yönteme ait olmuştur. Laktik asit oranına bakıldığında en yüksek değer 2,64 ile tulum silaj yemi yapım yöntemine ait olurken, bunu sırasıyla 2,19 ve 2,09 ile balya ve geleneksel silaj yemi yapım yöntemleri takip etmiştir. Aynı şekilde II.yıl I.ürün laboratuvar sonuçlarına bakıldığında en düşük pH düzeyi 3,57 ile yine tulum silaj yöntemine ait olmuştur. Balya silaj yöntemi 3,76 ve geleneksel silaj yöntemi 4,04 değerlerine sahiptir. Kurumadde oranı olarak en yüksek değer %35,48 ile geleneksel yönteme ve en düşük değer %32,88 ile tulum silaj yemi yapım yöntemine ait olmuştur. Laktik asit oranı yönünden sırasıyla 2,59 ile tulum silajı, 2,53 ile silindirik balya silajı ve 1,73 ile geleneksel yöntem gelmiştir.Yapılan değerlendirmeler sonunda geleneksel yöntemde sıkıştırmanın normal düzeyde yapılması gerektiği, azaltılmış sıkıştırmalı uygulamalarda silaj kalitesinin düştüğü ortaya çıkmıştır. Balya silaj yemi yapım yönteminin üniteler halinde silolamaya imkan vermesi açısından özellikle silo alanı yetersizliği olan işletmelerde tercih edilmesi gerektiği, büyük araziye sahip işletmelerde ise silo alanının teknik açıdan uygun olması durumunda tulum silaj yemi yapım yönteminin uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the corn silage mechanization methods (Conventional, Bale and Bag Silage) which took place in our counrty were investigated. In all methods, the corn production starting from soil tillage till the last ensiling process were taken under consideration. At the end of the study, silage quality levels between methods were considered according to their operational and economical values.In terms of Flieg Scoring, the conventional silage took the last place, bag and bale silage methods shared close values and both of them were qualified as good feed level. According to scores, the bale silage had best feed value in some trials but bag silage had more stabile results and had the score of 16,5 which was the best. Conventional silage had lowest score relating to soil contamination before ensiling.According to the results of laboratuary analysis; for I.year II.crop the lowest pH level of 3,59 took place in the bag trials. Bale silage followed with 3,86 and conventional silage had pH level of 4,15. Bag silage method had %31 dry matter content and conventional silage had %29,22 which was lowest. Lactic acid levels varied and most percentage of 2,64 values took place in bag silage. Bale and conventional silage methods followed this values with 2,19 and 2,09. As we investigate the II.year I.crop materials laboratuary results, lowest pH value belonged to again bag silage samples with 3,57. Bag silage had 3,76 and convetional silage had 4,04 pH values. According to dry matter content, highest values of %35,48 belonged to conventional silage and lowest values belonged to bag silage with %32,88. As we look at the lactic acid contect percentage, the highest amount of 2,59 belonged to bag silage, the value followed with bale silage (2,53) and conventional silage (1,73).After discussions of the results, it was considered that conventional silage should be applied with normal pressing trials. Because of unit type feeding with bale silage method, it should be used in farms which might have inadequate silo space. The bag method is suitable for farms which have enough silo space and which have large farmland (over 50 ha).