Holter elektrokardfiyografi (EKG) sisteminin tasarımı
A design of a holter electrocardiography system
  1. Tez No: 301888
  2. Yazar: GÜRCAN TAŞPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Yapılan araştırmalar sonucunda dünyadaki bir numaralı ölüm nedeninin kardiyovasküler hastalıklar olduğu tespit edilmiştir. Kardiyovasküler hastalıkların tanısında büyük bir öneme sahip olan Holter EKG cihazları basit ve kullanışlı cihazlar olup, hastalardan kalp işaretlerini örselemesiz yöntemle alırlar. Holter EKG cihazlarının öneminin yanında üretiminin halen Türkiye'de gerçekleştirilmemesi ve yurt dışından yüksek fiyatlara mal edilmesi çalışmada cihazın prototip üretiminin gerçekleştirilmesinin ana sebebi olmuştur.Yapılan literatür taraması neticesinde sayısal işaret denetleyicisi teknolojisindeki gelişmeler sebebiyle bu denetleyicilerin gerçek zamanlı işaret işleme becerileri de göz önüne alınarak cihazın dsPIC tabanlı olması tercih edilmiştir. Cihazda çevresel birimler olarak Güvenli Sayısal kart, Sıvı Kristal Gösterge, Buzzer ve Evrensel Seri Veri yolu çevrim devresi kullanılmıştır. Tıp uzmanına kolaylık sağlanabilmesi için verileri bilgisayara aktaran ve işleyen bir ara yüz programı tasarlanmıştır.Yapay bir kalp işareti ve 26 yaşında sağlıklı bir erkek deneğin kalp işareti ile ölçümler gerçekleştirilmiştir. Analog devre ile kalp işaretinin vücuttan alınmasının ardından veriler Güvenli Sayısal karta kaydedilmiştir. Kaydedilen sinyaller başarıyla bilgisayara aktarılmış ve işlenmiştir. Böylece Türkiye'de üretim halinde olmayan ve yurt dışarısından yüksek fiyatlara ithal edilen bu ürünün Türkiye'de çok daha düşük fiyatlara üretilebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The cardiovascular diseases were defined as the first reason for deaths in the World according to the related researches. Holter ECG devices are so important to diagnose the cardiovascular diseases. They are user friendly and also use the ECG signals non-invasively manner. Besides the importance of Holter ECG devices, they having not yet produced in Turkey and are being imported with high prices are main reasons for producing a prototype device in this study.By the searches of litterateur, a dsPIC based device is prefered in the study. This is why to use this system that the improvements on the technology of digital signal controllers enables to make processing related signals instantly. Secure Digital Card, Liquid Crystal Display, Buzzer and Universal Serial Bus convertion circuit are used as peripheral units in design of the device. An interface is designed which transfers the data to a computer and processes them to assist medical experts.Firstly, some measurements were implemented by an artificial heart signal and then actual heart signal from a normal subject is used to test the system. After receiving heart signals from the body by analog circuit, these are stored to an SD card. After that the stored signals are transferred to the computer and processed in it succesfully. Finally we performed that the design of a prototype ECG Holter device which has not yet produced in Turkey and is being imported with the high prices. We could save that the proposed design can be produced with so lower prices in Turkey.