İzmir ili örneğinde ulaşım alt yapısının peyzaj parçalanmasına etkileri üzerine bir araştırma
Landscape fragmentation due to road infrastructure development in the city of Izmir
- Tez No: 301891
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN NURLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırmanın amacı, önemli ekolojik peyzaj göstergelerinden biri olan peyzaj parçalanmasının, İzmir ili örneğinde incelenmesidir. Bu kapsamda, araştırma alanını oluşturan İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yer alan on bir ilçede, yaklaşık otuz yıllık süreç içinde parçalanma geometrisi olarak seçilen kentsel gelişim ile yol altyapısı gelişiminin belirlenmesi; bu gelişimin neden olduğu peyzaj parçalanmasının; etkin yama büyüklüğü (meff) analizi ile ölçülmesidir. Araştırmanın yöntemi, uydu görüntülerinin sınıflandırılması ile kentsel gelişimin ve yine uydu görüntüleri ve topoğrafik haritaların kullanılması ile yol altyapısı gelişiminin belirlenmesi, parçalanma geometrisi olarak seçilen kentsel gelişim ve yol altyapısı gelişimi katmanı ile planlama ünitesi olarak seçilen ilçe sınırları katmanının kullanılması ile etkin yama büyüklüğü(meff) analizinin gerçekleştirilmesidir. Etkin yama büyüklüğü (meff) analizi sonucunda, 1984, 1990, 2000 ve 2009 yıllarına göre, her bir planlama ünitesinin etkin yama büyüklüğü (meff) değeri elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, araştırma alanında; etkin yama büyüklüğünün en düşük, peyzaj parçalanmasının en fazla olduğu ilçeler, Konak, Çiğli, Karşıyaka ve Buca ilçeleri; peyzajda parçalanmanın en az olduğu ilçeler ise, Narlıdere, Karabağlar, Balçova ve Güzelbahçe ilçeleri olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate landscape fragmentation, which is an important ecological landscape indicator, in the city of Izmir. Landscape fragmentation was measured with the effective mesh size (meff) analysis in the study area that is consist of eleven counties within the boundaries of Izmir municipality. In this context, road infrastructure development and urban development were chosen as the fragmentation geometries which cause landscape fragmentation; fragmentation geometries were examined for 25 years? time period (1984-2009). The method of this study is to determine transportation infrastructure and urban development by classifying Landsat TM satellite images and using topographic maps of the study area to create fragmentation geometry layer.Two layers, called fragmentation geometry and planning unit,were overlaid in the ArcGIS program to investigatemeff analysis. Effective mesh size (meff )was measured for every county in the planning unit layer, for the years of 1984, 1990, 2000 and 2009. Depending on the meff analysis results, lowest values of effective mesh size (meff) were measured inKonak, Çiğli, Karşıyaka and Buca. And the biggest effective mesh sizes were measured in the counties of Narlıdere, Karabağlar, Balçova andGüzelbahçe.