İzmir-İstanbul otoyolu bitkilendirmesine ilişkin araştırmalar
A research about planting of Izmir-Istanbul highway
- Tez No: 301892
- Danışmanlar: PROF. DR. M. AYDIN GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada öncelikle; İzmir - İstanbul Karayoluna ait peyzaj uygulama raporlarını ve otoyollara ait peyzaj düzenlemelerini inceledikten sonra bölgenin meteorolojik, iklimsel, topografik ve bölgeye has özellikleri göz önünde bulundurularak otoyol boyunca hangi bitkilerin nerelerde kullanılacağına ilişkin öneriler getirilmiştir. İzmir ? İstanbul Karayolu bitkilendirmesinde dikkate alınan faktörler tez boyunca detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Tez çalışmasının soncunda karayolu planlamasında fiziksel ve görsel kriterlere uyan ve işlevleriyle karayolunu daha iyi bir hâle getirecek olan bitkilerin listesi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, first, the landscape application reports of Izmir - Istanbul Highway are intensively examined and thereafter according to some specific features of the area such as, the locations and intended uses of various plants are proposed through the highway. The plantation of esteemed highway is described with their details through the thesis. At the end of the this research study the names of the plants those which suit and promote the highway with their benefits are listed.