Peyzaj tasarımlarında kullanılan bitki materyali standartlarının belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on standards determination of the plants used for landscape design
- Tez No: 301903
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezde peyzaj tasarımında kullanılan bitki materyaline ilişkin üretim, yetiştirme ve sunum standartlarının belirlenmesine yönelik mevcut durum incelenmiştir.Peyzaj tasarımında kullanılan bitki materyaline ilişkin üretim, yetiştirme ve sunum standartları ülkemizde yeterince dikkate alınmamaktadır. Buna bağlı olarak peyzaj uygulamalarında karşılaşılan sorunlar tasarım konusunda çalışan peyzaj mimarlarının çalışmalarını büyük ölçüde yavaşlatmakta ve ilgili sektörü gelişmiş ülkelerdeki örneklerine oranla eksik kılmaktadır. Bu koordinasyon eksikliği yerli materyalin yetersiz kalmasına ve ithal ürünlere yönelimin artmasına sebep olmaktadır. Standartlar konusunda birlikteliğin sağlanması bir gerekliliktir. Talep edenler ile arz edenlerin bitki materyali konusunda dünya standartlarını yakalaması ve takip etmesi, bu sayede yaşanılan sorunların en aza indirilmesi öngörülmektedir.Söz konusu bitkilere ilişkin ticari sunum standardının oluşturulmasının tartışmaya açılarak, bu konuda mevcut standartların ortaya konması, geliştirilmesi yönünde öneriler sunulması, sorunların incelenmesi bu tezin özünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the production, cultivation and presentation standards of the plants used for landscape design has been studied with a research.The production, cultivation and presentation standards concerning the plant material used in landscape design is not taken into enough consideration in the Turkish market. Accordingly the problems that are encountered during landscape execution slow down the studies of the landscape architects that work on design to a large degree and makes the sector in question hugely deficient when compared with examples in developed countries This lack of coordination causes the local material to be inadequate and a tendency to use important material. It is a dire necessity to form unison in standards. That those who demand and those who offer have to capture and follow-up to world standards of plant materials and thereby minimizing of the problems is foreseen.The main topic of this thesis to establish standards, to bring forth suggestions for development and looking into the problems by opening the issue of the commercial presentation of the plants mentioned before into discussion.