Salkım güvesi Lobesia botrana Den. and Schiff. (Lepidoptera:Tortricidae) ile savaşımda bazı biyopestisitlerin ve karışımlarının etkinliklerinin incelenmesi
Investigations on effectiveness of some biopesticides and their mixtures on the control of European grapevine moth Lobesia botrana Denn. and Schiff. (Lepidoptera:Tortricidae)
  1. Tez No: 301904
  2. Yazar: EBRU GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT TURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada salkım güvesi, Lobesia botrana Den. and Schiff (Lepidoptera: Tortricidae)'ya karşı entegre zararlı yönetimi programlarında kullanılan Bacillus thuringiensis etkili maddeli Delfin, Xentari ve azadirachtin etkili maddeli Neemix preperatları tek başlarına tavsiye dozlarında ve yarı dozlarda B. thuringiensis ve Azadirachtin karışımları şeklinde uygulanarak etkililikleri karşılaştırılmıştır. Pozitif kontrol olarak spinosin etkili maddeli Spinosad kullanılmıştır. Çalışma kapsamında zararlının ikinci ve üçüncü döllerine karşı iki ilaçlama yapılmış, ilaçlamalardan sonra 3., 5., ve 7. günlerde salkımda zarar görmüş dane sayısı ve toplam dane sayılarına bakılarak zarar oranları elde edilmiştir. Bu verilerden yararlanılarak istatistiki analizlerle uygulama grupları arasındaki farklılıklar irdelenmiştir. İlaçlamalar sonucunda B. thuringiensis etkili maddeli preperatların tek başlarına ve karışım halinde uygulandığı gruplar arasında önemli derecede farklılık bulunmamıştır. Bununla birlikte iki ilaçlamada da uygulamadan sonraki 3. günlerde Xentari ve Neem'in karışım halinde uygulandığı grupta en yüksek etki elde edilmiştir. Çalışma sonucunda karışımlarda elde edilen bu etkinin arttırılması sonraki günlerde de devam etmesi için farklı karışım oranlarının denenmesi ve karışımdaki B. thuringiensis dozunun arttırılması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Yapılacak benzer çalışmalarla en etkili karışım oranları belirlenerek kalıntı riski taşımayan üzüm üretimi gerçekleştirilebilmesi için, üreticilere alternatif olabilecek yöntemler sunulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Biopesticides registered in IPM programs against European Grapevine Moth, Lobesia botrana Den. and Schiff (Lepidoptera: Tortricidae); Bacillus thuringiensis based Delfin, Xentari and Azadirachtin based Neem biopesticides used at recommended doses alone and in combination of B.thuringiensis and Azadirachtin at half percent doses. Spinosin based Spinosad was used as the positive conrol. Experiments conducted to see the effectiveness of biopesticide mixtures against the 2. and 3. generations of the pest and assessment were done on the 3., 5. ve 7. days following the applications. Due to the statistical analysis was no significant difference observed between single applications and the biopesticide mixtures, although on the third days after the applications Xentari and Neem mixtures were the most effective group. To enhance this high effectiveness and prove effective control on the following days, different combination ranges has to be tried with following experiments. Also B. thuringiensis amount of the mixture has to be higher. Similar projects have to be carried out to find effective combination ratios. Biopesticide combinatios has a potential to have pesticide residue free products for the grapre exporters and alternative control methods for the growers.