İpek lifinin open end rotor iplikçiliğinde eğrilmesi üzerine bir çalışma
A study on silk fiber spinning on rotor spinning system
  1. Tez No: 301913
  2. Yazar: ESRA AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İpek, ipekböceğinin ürettiği yumuşak, parlak bir doğal liftir. Bu özelliklerinin yanı sıra oldukça yüksek mukavemet değerlerine sahiptir. Bu olumlu özeliklerine rağmen ipek lifleri sınırlı üretimi ve yüksek maliyeti nedeniyle lüks lifler grubuna girmektedir. İpek lifleri genelde filament halde kullanılmaktadır. Ancak lif çekimi sırasında oluşan döküntü ipek lifleri kesikli lif iplikçiliğinde değerlendirilebilmektedir. Bu çalışmada döküntü ipek kullanılmıştır. İpek lifleri pamuk lifleri ile karıştırılarak ve open-end eğirme sistemi kullanılarak, iplik maliyeti daha düşük ürünlerin üretimi için araştırma yapılmıştır. İpek lifinin kullanımı ile yumuşak tutumlu, parlak ve katma değeri yüksek giysilerin üretilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın amacı ipek lifinin kısa lif iplik eğirme sisteminde ring iplik eğirmeden sonra en çok kullanılan open-end rotor iplik eğirme yöntemi kullanılarak pamuk-ipek karışımı iplik eğirme şartlarını incelemek ve iplik fiziksel özelliklerine etki eden parametreleri analiz etmektir. Bu amaçla farklı karışım oranına sahip iplikler eğrilmiş ve karışım oranının, iplik numarasının, büküm katsayısının ve makine parametrelerinin (rotor tipi, rotor hızı, açıcı silindir hızı ve açıcı silindir tipi) iplik fiziksel özelliklerine etkisi incelenmiş, ayrıca seçilen bir grup iplik denemelerinden örülen kumaşlarla son ürüne ipek oranının etkisine bakılmıştır. Elde edilen sonuçlar, bir istatistik programı yardımıyla analiz edilip değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Silk which is secreted by silkworm is a soft and bright fiber. Moreover, silk has high strength values. Although its favorable features, silk fibers were categorized in luxury fiber groups due to their limited production and high cost. Silk fibers are commonly used as filament. However, waste silk which is occurred in fibre drawing can be evaluated in spun yarn system. In this study, waste silk was used. This research deals with lowering production cost by blending silk fibers with cotton fibers and spinning them in open-end rotor spinning system. It was targeted to produce soft handled, bright and luxury garments. The aim of this study was producing silk/cotton blended yarns using the second most common used yarn production system after ring spinning which is open-end rotor spinning system and finding out suitable spinning conditions and the parameters which effects physical properties of yarns. For this reason, silk/cotton yarns were produced with different blend ratio, for investigated the effect of silk content in the yarn. Also different twist coefficient, yarn count, and other machine parameters (rotor speed, rotor type, opener speed and opener type) were used to produce yarns and their effect on the physical properties of yarn were investigated. Moreover, fabrics were produced from a group of yarn and the effect of blend ratio on fabric properties was investigated. The results were analyzed by using a statistical programme and then evaluated.