Plazma teknolojisinin deri işlentilerinde kullanılabilirliğinin araştırılması
A research on applicability of plasma technology in the leather industry
- Tez No: 301914
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Leather and Fur Technology, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Yeni bir teknoloji olan plazma teknolojisi; sıklıkla maddenin dördüncü hali olarak tanımlanmaktadır. Katı maddeler ısıtıldığı zaman ilk olarak sıvıya, daha yüksek sıcaklıkta gaza dönüşmektedir. Eğer gaza daha fazla enerji verilirse nötr halde olan atomlar elektriği iletmeye başlar ve plazma hali oluşmaktadır. Plazma teknolojisi materyalin temel özelliklerini bozmadan yüzeyde yüzey aktivasyonu, temizleme, aşındırma, aşılama, çapraz bağlama gibi çeşitli modifikasyonlara sebep olmaktadır.Bu çalışmada plazma işlemine maruz bırakılmış tabaklanmış derilerin boyama işleminden sonraki özellikleri incelenmiştir. Deriler krom ile tabaklandıktan sonra krusta çekilerek kurutulmuştur. Ardından argon gazı içerikli atmosferik basınç plazma işlemine sabit güç ve gaz akışında, farklı sürelerde maruz bırakılmıştır. Bu işlemi takiben, asit ve metal kompleks boyalar ile boyama işlemi gerçekleştirilmiştir. Daha sonra derilerin boya tüketimleri UV spektrofotometresi kullanılarak atık banyodaki boya konsantrasyonu üzerinden tespit edilmiştir. Ayrıca deriye antibakteriyel özellik kazandırmak için plazma teknolojisi ile anti bakteriyel özelliği araştırılmıştır. Çalışma sırasında öncelikle argon gazı içerikli atmosferik plazma makinesi yardımıyla kromla tabaklanmış deriler plazma işlemine maruz bırakılmış ardından anti bakteriyel özellik Disk Difüzyon yöntemine göre tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the new technologies is plasma technology which is often referred to as the fourth state of matter. When a solid material is heated, it typically transforms first into a liquid and, at a higher temperature, into a gas. If further energy is supplied to the gas, it becomes electrically conducting, even though overall electrical neutrality is maintained and it will be consist of plasma state. The plasma technology provides cleaning, cross-section, surface activation, corrosion, vaccination without changing main properties of material.In this study, applied plasma and tanned leathers? properties were investigated after dyed process. After leathers had been tanned with the chrome, they were processed crust and were dried. Then crust leathers were applied to the atmospheric pressure plasma process is including argon gas with different times at the permanent power and gas flow. Following this process, leathers, had been applied plasma, were made dyed process with anionic dyes and metal complex. Subsequently, dye exhaustion of leathers was determined by using UV spectrophotometer on dye concentration in the waste bath. Also in this study; it was searched antibacterial properties of used plasma technology in order to bring into antibacterial property to the wet-blue leathers. During the working; firstly atmospheric plasma machine which includes Argon gas to the Wet-Blue leathers and then these leathers was tested according to Disc Diffusion test method.