Temel bilgisayar bilgisi konusunda hazırlanan web destekli eğitim içeriğinin böte öğrencilerinin akademik başarılarına ve bilgi kalıcılığına etkisi: Ege Üniversitesi örneği
Effects of web assisted education content prepared for elemantary computer knowledge on students? academic achievement and data retention: Ege University case
  1. Tez No: 301918
  2. Yazar: EMRE TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MURAT İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırmada, öğrencilere kendi hızları doğrultusunda tekrar ve alıştırma imkânı sunan web-destekli eğitim ortamının, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi (BÖTE) bölümü öğrencilerin Eğitimde Bilişim Teknolojileri-I (EBT-I) dersi başarılarında ve bu konudaki bilgilerin kalıcılığında anlamlı bir değişiklik yaratıp yaratmadığını incelemek amaçlanmıştır. Bu doğrultuda üniversite BÖTE öğrencilerine eğitim programlarında yer alan ve eğitimciler tarafından sadece teorik ve uygulamalı olarak işlenen EBT?I dersinin temel bilgisayar bilgisi konusu MOODLE öğrenme yönetim sistemi ile desteklenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2010?2011 eğitim öğretim yılında Ege Üniversitesi BÖTE Bölümü birinci sınıf öğrencisi olan 68 öğrenci oluşturmaktadır. Deney grubunda dersler web destekli eğitim ile, kontrol grubunda ise geleneksel yöntemlerin kullanıldığı eğitim ile işlenmiştir. Araştırmada ölçme aracı olarak kullanılmak amacı ile başarı testi geliştirilmiştir. Verilerin çözümlenmesi aşamasında grupların birbiri ile karşılaştırılmasında kovaryans analizi (ANCOVA), her bir grubun kendi içinde ön-test ile son-test ve son-test ile kalıcılık testi karşılaştırılmasında ise bağımlı örneklem t-testi ile yapılmıştır. Araştırmada sonuçlarına göre; her iki gruba verilen eğitim de öğrencilerin akademik başarılarını arttırırken, deney grubuna verilen web destekli eğitim, kontrol grubuna verilen geleneksel yöntemlerin kullanıldığı eğitime göre öğrencilerin başarılarını anlamlı düzeyde arttırmıştır. Verilen eğitimlerin kalıcılıkları incelendiğinde, deney grubuna verilen eğitim kalıcı iken, kontrol grubuna verilen eğitimin kalıcı olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this study is to examine whether there is a significant change in knowledge acquisition and retention of knowledge if students are supported by a system on Internet in which they have a chance to make exercises at their own pace. Accordingly, elementary computer subject of ITE-I lesson which is involved in students? curriculum and studied only theoretically and practically is supported by MOODLE lesson management system for CEIT students. The participants of this study are 68 students who are freshmen in CEIT department in Ege University in 2010-2011 academic semesters. In the experimental group, lessons are studied via web assisted education as in the control group; lessons are studied via traditional methods. In this study, achievement test is created for evaluation. In the data analysis phase, covariance analysis (ANCOVA) is conducted in order to compare groups with each other. In order to compare inner group pre-test / final-test and final-test / retention test, dependent samples t-test is conducted. According to the results, training given to both groups of students increase academic success of students; however web assisted education given to the experimental group increases success of students in a significant manner. As we analyze retention of education, we come to a conclusion that training given to the experimental group is permanent; however training given to the control group is not.