Dokunmatik ekran kullanımının öğrencilerin bilgisayar kullanımına ve eğitsel bilgisayar oyunlarına yönelik tutumlarına etkisinin araştırılması
The research of the effect of touch screen usage to the attitudes of students with computers and educational computer games
- Tez No: 301916
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MURAT İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tezde dokunmatik ekranların 8. sınıf öğrencilerinin bilgisayara ve eğitsel oyunlara yönelik tutumlarına etkisi; deneme öncesi modellerden, tek grup ön-test ? son-test modeli kullanılarak incelenmiştir. Araştırma kapsamında kullanılmak üzere ?Dokunmatik Ekran Tutum Ölçeği? geliştirmek için 56 madde üzerinden 377 kişilik bir öğrenci grubuna deneme ölçeği uygulanmış ve ölçeğin geçerlik - güvenirlik çalışması yapılarak 31 maddelik ölçek elde edilmiştir. Araştırmanın örneklemi 2010-2011 eğitim öğretim yılında İzmir'in Çiğli İlçesinde 8. sınıfta okuyan 43 öğrenciden oluşmaktadır. Uygulama 8 hafta sürmüştür.Araştırmada veri toplama araçları olarak daha önceden geçerlilik güvenilirlik çalışmaları yapılan ?Bilgisayara Yönelik Tutum Ölçeği?, ?Eğitsel Oyunlara Yönelik Tutum Ölçeği? ve bu araştırma için geliştirilen ?Dokunmatik Ekran Tutum Ölçeği? kullanılmıştır. Araştırmada sonucunda 8.sınıf öğrencilerinin dokunmatik ekranları kullanmadan önce ve kullandıktan sonra bilgisayara yönelik tutumları arasında anlamlı fark bulunmuştur. Aynı şekilde öğrencilerinin dokunmatik ekranları kullanmadan önce ve kullandıktan sonra eğitsel oyunlara yönelik tutumları arasında da anlamlı fark elde edilmiştir. Öğrencilerin dokunmatik ekranlara yönelik tutumları incelendiğinde ise deney öncesi ve sonrası anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the effect of touch screens on eighth grade students? attitudes based on computer and educational games. The research is pre-experimental and during the research the change of the students? attitudes has been observed by applying the one-group pretest-posttest design. In order to generate Touch Screen Attitude Scale to use during the research; a 56-clause testing scale has been applied to a group of students consisting of 377 members and after the currency-solidity operation; a 31-clause scale has been achieved. The sample of the research consists of 43 eighth grade students who have been studying in Çiğli county in İzmir during the school year of 2010-2011. The execution time is 8 weeks.In this research, as tools for data capturing, ?Computer-Oriented Attitude Scale?, ?Educational Games-Oriented Attitude Scale? and ?Touch screen Attitude Scale? -which was generated for this study- have been used. The currency-solidity operation has been applied previously for these tools. The evidence which was achieved from the research shows that there is a significant difference in the attitudes of eighth grade students with computers before and after they use the touchscreens. Similarly, there is also significant difference in the attitudes of students with the educational games before and after they use touch screens. On the other hand, research has achieved no significant difference in the attitudes of students with touch screens before and after the experiment.