PSE (solgun, yumuşak, su salan) karakterde hindi eti oluşumu ve PSE-benzeri hindi rulolarında yumurta albümini kullanımının ürün kalitesine etkilerinin araştırılması
Formation of PSE (pale, soft, exudative) characteristics in turkey meat and researching the effects of egg albumin usage on product quality of PSE-like turkey rolls
- Tez No: 301934
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM SERDAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında, ilk aşamada kesim sonrasında farklı sıcaklıklarda bekletilen hindi göğüs kaslarında deneysel koşullarda PSE-benzeri et oluşumu araştırılmıştır. İkinci aşamada ise PSE-benzeri hindi göğüs kasları farklı yüzdelerde kullanılarak hindi rulosu üretimi gerçekleştirilmiş ve formülasyonlara ilave edilen yumurta albümininin son ürün kalite özelliklerine etkileri incelenmiş ve 5 aylık depolama süresince takip edilmiştir. Araştırma sonucunda, kesim sonrası yüksek sıcaklığa (40ºC) maruz bırakılan kaslarda PSE et karakteristiklerinin (düşük pH, yüksek L* değeri, yüksek damlama kaybı, vb.) yapay olarak oluşturulabildiği gözlenmiştir. Üretimi gerçekleştirilen hindi rulolarında ise yumurta albümini kullanımının; işlem verimi, renk, su tutma kapasitesi, doku, ambalaja sızıntı miktarı ve bazı duyusal kalite parametreleri üzerinde olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle PSE-benzeri hindi etlerinden elde edilen ürünlerde kalite özelliklerinin geliştirilmesi amacıyla yumurta albümininden yararlanılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the first step was to investigate the formation of PSE-like meat in experimental conditions by maintaining turkey breast muscles in different post-mortem temperatures. In the second stage, turkey rolls were produced using varied percentages of PSE-like turkey breast and then the effects of added egg albumin on the final product quality were investigated and observed through 5-months storage period. The results of the research showed that maintaining muscles at high post-mortem temperature (40ºC) could induce PSE meat characteristics (low pH, high L* value, high drip loss, etc.) artificially. Also, it was determined that the usage of egg albumin in turkey rolls had favorable effects on some quality characteristics like processing yield, colour, water holding capacity, texture, purge loss and some sensory parameters. Therefore, egg albumin may have the potential to improve the quality characteristics of PSE-like turkey products.