Fen Bilgisi ve sınıf öğretmen adaylarının ağır metal ve pestisit kirliliği konusundaki bilgi düzeyleri: Sinop Üniversitesi örneği
Science and classroom teacher candidates' knowledge about heavy metal and pesticide pollution:Sinop University example
- Tez No: 578082
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YEŞİM KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Çevre Mühendisliği, Biochemistry, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Çevre Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çevre kirliliği günümüzde gittikçe artan bir oranda insan sağlığını tehdit etmektedir. Bu sorunda kalıcı çözümlerin üretilmesi, ancak küçük yaşlardan itibaren etkili bir çevre eğitimiyle mümkündür. Gelişen teknoloji ve sanayileşmeyle birlikte bozulan doğa düzenine farkındalık oluşturmak bu sorunun çözümünde önemli bir yer turmaktadır. Bu bozulma çeşitli kirliliklerle ortaya çıkmaktadır. Pestisit ve ağır metal kirliliği de önemli çevre sorunlarından biridir. Bu nedenle bu araştırmada Sinop Üniversitesi Fen bilgisi ve Sınıf Öğretmenliği öğrencilerinin pestisit ve ağır metal kirliliği üzerine bilgi seviyelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma Sinop Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi ve Sınıf Öğretmenliğinde öğrenim görmekte olan 330 öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Öğrencilere uygulanan form, 16 açık uçlu sorudan oluşmuştur. Veriler içerik analiz yöntemiyle ayrıntılı olarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda Fen bilgisi ve Sınıf öğretmenliği öğretmen adaylarının belirli bir bilgi birikimine sahip olduğu ancak bu bilginin yüzeysel olduğu ve yeterli olmadığı tespit edilmiştir. Bu konudaki çalışmaların artmasıyla, öğretmen adaylarındaki eksikliklerin belirlenmesi ve buna göre düzenlemeler yapılması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Environmental pollution is increasingly threatening human health today. Permanent solutions to this problem are possible only through an effective environmental education which starts at an early age. Pesticide and heavy metal pollution are also important environmental problems. Therefore, in this study, it was aimed to determine the knowledge levels of science and classroom teaching students of Sinop University on pesticide and heavy metal pollution. The study was carried out with 330 students who study Science and Classroom Teaching at Sinop University Faculty of Education. Qualitative research method was used in this study. The form which was applied to the students consisted of 16 open-ended questions. The data were analyzed in detail by content analysis method. As a result of the research, it has been determined that pre-service science teachers have a certain knowledge, but this knowledge is superficial and not sufficient. With the increasing number of studies on this subject, it will be possible to identify deficiencies in teacher candidates and make arrangements accordingly.