XVIII. yüzyılda (1735-1800) Uşak'ta dokumacılık
Art of weaving in Uşak, in XVIII. century (1735-1800)
- Tez No: 301973
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Tarih, Crafts, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Dokuma sanatının Osmanlı Devleti döneminde en iyi icra edildiği merkezlerden birisi Uşak'tır. Osmanlı Devletinden günümüze kadar dokumacılık Uşak'ın ekonomisinde önemli bir yer işgal etmiştir. Özellikle halı, kilim ve çuval dokumacılığı Uşak'ın ekonomisi için önemli bir kaynak olmuş, aynı zamanda şehrin dışarıya açılmasını sağlamıştır. Uşak'ın coğrafi konumu, doğal koşulları ve beşeri yapısı burada dokumacılık faaliyetlerinin bir yandan alt yapısını oluştururken, diğer yandan da gelişimine katkı sağlayan etkenler olmuştur.İlk bakışta Uşak'taki dokumacılık bilinen bir ekonomik faaliyet olarak düşünülebilir. Ancak bu çalışma sırasında incelenen döneme ait belgelerden, Uşak'ta yapılan halı, kilim ve çuval dokumacılığının Osmanlı Devleti için vazgeçilmez olduğu anlaşılmaktadır. Uşak'ta dokunan halılar Osmanlı Devleti'nin kutsal mekânlarının tercih edilen döşeme ürünlerini oluştururken, kilim ve çuvallar da Osmanlı ordusunun sefer mühimmatının önemli bir bölümünü teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Uşak is one of the centers where art of weaving was done in the best quality during the Ottoman Empire era. From that era to present, weaving has been a significant part of Uşak?s economy. Especially carpet, rug and sack weaving has not only been an important source for Uşak?s economy but also has been a reason to develop and open the city to foreign countries. Geographical location, nature and human factors of Uşak provided the basics and the essentials to support the development of weaving.At the first sight weaving may look like a familiar and ordinary economic activity. But during this study, the documents have been analyzed from that specific era and they point out that; carpet, rug and sack weaving, which have been done in Uşak, were indispensible for Ottoman Empire. The carpets that had been produced in Uşak were the preferred materials used to decorate sacred places whereas rugs and sacks were an important part of the supplementary materials for the army of Ottoman Empire.