10 numaralı Uşak Şer'iye Sicili'ne göre 1923-1924 yıllarında Uşak'ta aile hayatı
The family life of Uşak in the years 1923?1924 according to the 10 number of Uşak Şer?iye Record
  1. Tez No: 301984
  2. Yazar: SERHAT BAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. ZAHİT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Osmanlı toplumunun siyasi, sosyal, iktisadi ve kültürel özelliklerini ihtiva eden Şer'iyye Sicilleri Osmanlı tarihinin en önemli kaynakları arasındadır. Şer'iyye Sicilleri 15. asırdan başlayarak 20. asrın ilk çeyreğine kadar uzun bir zaman dilimini ihtiva etmektedir. Bu bakımdan siciller, Osmanlı toplum yapısının anlaşılması ve araştırılmasında önemli kaynaklardandır.Bu çalışmanın amacı 10 numaralı Uşak Şer'iyye Sicilinin ışığında 1923-1924 yıllarında Uşak'ta aile hayatını incelemek ve yorumlamaktır. Çalışmanın ana kaynağını teşkil eden 10 numaralı Uşak Şer'iyye Sicili 203 sayfadan oluşmakta olup 1923-1924 tarihlerini kapsamaktadır. Sicil, aile hukuku ile ilgili mahkeme kayıtlarından oluşmaktadır.Tez beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, 10 numaralı Uşak Şer'iyye Sicilinin tanıtımı ve şer'iyye sicillerinin içeriğinden bahsedilmektedir. Birinci bölümde, Şer'iyye sicillerinden ve Osmanlı Devleti'nin hukuki yapısından bahsedilmektedir. İkinci bölümde, Osmanlı toplumunun aile yapısından bahsedilmektedir. Üçüncü bölümde, İncelenen sicil ışığında 1923-1924 yılında Uşak'ta aile hayatından bahsedilmektedir. Dördüncü bölümde ise Uşak ailesinin gündelik yaşamından bahsedilmektedir. Son bölümde ise, İncelenen sicildeki belgelerin özetleri yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The şeriyye records which include the political, social, economical and culturel characteristics of Ottomans are one of the most important records of Ottoman History. These records cover a long period that starts with 15th century and continues to the first quarter of 16th century. For that reason these sources have importance due to their help for understanding the social life.The aim of this work is to inquire and comment the family life of Uşak in 1923 and 1924 in terms of the 10th (number) journal of seriyye records. The 10 th journal of Şeriyye Record which is the main resource of this thesis is constituted of 203 pages and includes the years 1923 and 1924. The record consists of the court records about the law of domestic relations.The thesis has five main parts. The definition and content of 10th (number) journal of Şeriyye records is given in introduction part. In first part, şeriyye records and judicial structure of Ottoman Empire are mentioned in general. The family structure in Ottomans are cited in the second part. In third part, the the family life of Uşak in 1923 and 1924 is given in terms of the record which is serached during this work. In fourth part, the daily life of inhabitants are alluded. Final part has summary of the documents which are inquired during this work.