The political ir/relevance of freedom in the philosophies of Sartre and Arendt
Sartre ve Arendt'in felsefelerindeki özgürlüğün siyasal uygunluğu/uygunsuzluğu
  1. Tez No: 302002
  2. Yazar: ONUR KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DEVECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, Jean Paul Sartre ve Hannah Arendt'in felsefelerindeki özgürlük kavramlarını, siyasal uygunlukları ya da uygunsuzlukları yönünden incelemektedir. Bu inceleme, siyasal özgürlük(ler), siyasal eylem, hümanizm, haklar, sorumluluklar, birey ve toplum gibi bağlamlarda yapılmaktadır. Temel mesele, Sartre ve Arendt'in özgürlük kavramlarının siyasete yansıtılabilme olanağını merak etmek ve sorgulamaktır. Bunun için çalışma, Sartre ve Arendt'in özgürlük kavramlarını yeterince yoğun bir şekilde açıklıyor ve şu iddiayı ortaya koyuyor: Belli noktalarda, Sartre ve Arendt'in özgürlük kavramları arasında, farklılık ve uzlaşmazlık değil, daha ziyade bir ortaklık ve çakışma vardır. İki düşünürün özgürlüğe verdiği anlamlar arasındaki bu yakınlık ve ortaklık, siyasette de devam etmektedir. Bu noktada tez, Sartre ve Arendt'in özgürlük kavramlarının siyasete uygunluğunu ve farklı bir siyasal özgürlük anlayışı türetmeye yetkin olduğunu iddia etmektedir. Siyasete olan bu uygunluk ve yeni bir siyasal özgürlük için yetkinlik iddiası, bu özgürlük kavramlarının eylem, hümanizm, başlatma ve sorumluluk gibi temel noktalarına dayanmaktadır. Ayrıca bu siyasal özgürlük, daha belirgin kılınması adına, liberal negatif özgürlük kavramı ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the concept of freedom in the philosophies of Jean Paul Sartre and Hannah Arendt in the context of their relevance or irrelevance to politics in the context of political freedom, political activity, rights and responsibilities, individuality, plurality and humanism. The major concern is to question the possibilities of political reflection of their conceptions of freedom. In this respect, the study explicates densely enough Sartre's and Arendt's conceptions of freedom respectively and includes propositions and arguments that Sartre's and Arendt's conceptions of freedom have more conjunctions than disjunctions in certain points. This closeness and commonality in the meaning of freedom between two thinkers continue in politics. In that sense, the thesis put forwards that the conceptions of freedom in the philosophies of Sartre and Arendt are relevant to politics and also competent to derive a different spirit of political freedom. Their relevance to politics and their potency or adequacy to enable a new form of political freedom are based on their conjunction in the points of action, humanism, initiation and responsibility. To make explicit such political freedom, the study also compares it with liberal negative conception of freedom.