Exchange rate pass-through into domestic price indicators: A sectoral analysis of Turkish economy
Döviz kurunun enflasyon göstergelerine geçişkenliği: Türkiye ekonomisinin sektörel analizi
- Tez No: 302003
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKBOSTANCI ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Döviz kurunun yurtiçi enflasyona geçişkenlik etkisi, dışa açık ekonomilerin para, kur ve genel makro ekonomik politikaları üzerindeki önemi nedeniyle yaygın olarak araştırılan bir konu olmuştur. Literatürde Türkiye ekonomisi için pek çok çalışma genel ekonomi üzerine yoğunlaşmışken, sektörel düzeyde az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada, McCarthy'nin bölüşüm zinciri fiyatlaması (2000) kullanılarak, Türkiye ekonomisinde seçilmiş sektörler için döviz kurlarının ve ithal fiyatlarının yurtiçi fiyatlara geçişkenlik etkisi incelenmiştir. Model, sektörel olarak geçişkenlik dinamiklerinin incelenmesi için Vektör Oto Regresyon (VAR) yöntemi kullanılarak tahmin edilmiştir. Çalışma dalgalı kur rejiminin uygulandığı Mart 2002- Aralık 2010 dönemini kapsamaktadır. Sonuçlar Türkiye'de geçişkenlik etkisinin son dönemde azaldığını göstermektedir. Ayrıca, analiz sonuçları, ithalatta önemli bir pay sahip sektörlerde, dışsal faktörlerin yurtiçifiyatlardaki değişimlerin önemli bir kısmını açıkladığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The question of exchange rate pass-through into domestic inflation is a widely analyzed issue due to its importance as regards to monetary policy, exchange rate policy and in general macroeconomic policy for open economies. Although most of the literature is focused on the exchange rate pass-through at the aggregate level, there are fewer studies that are done at the sectoral level for the Turkish economy. In this study by using a distribution chain of pricing model developed by McCarthy (2000), pass-through of exchange rates and import prices into domestic prices for selected sectors are examined for the Turkish economy. The emprical model estimates a Vector Auto Regression (VAR) to see pass-through dynamics through times and across the selected sectors. This study covers March 2002- December 2010 period; the period of floating exchange rates. Findings indicate that pass-through has fallen recently in Turkey. Moreover results of the analysis show that external factors explain an important proportion of the variance of domestic prices for the sectors which have a larger import share.