İlköğretim öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileriyle matematik başarıları arasındaki ilişki
Relationship between the critical thinking skills and mathematics achievements of primary students
- Tez No: 302028
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN OLKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme becerileri ile matematik başarıları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Bu amaçla, ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme beceri düzeyleri ile cinsiyet, okulların bulunduğu sosyo-ekonomik bölge, öğrencilerin SBS (Seviye Belirleme Sınavı) matematik başarıları, karne notları, matematik başarı testi puanları, matematik dersine karşı tutumları arasındaki ilişkiler araştırılmıştır.Araştırmada betimsel ve ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu, 2009-2010 eğitim-öğretim yılında Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 3 devlet okulunda öğrenim gören 285 ilköğretim 8. Sınıf öğrencisinden oluşmaktadır. Uygulama okulları, alt-orta-üst sosyo-ekonomik bölgelerin her birinden, öğrenci sayısı ve okulun fiziki imkânları göz önünde bulundurularak seçilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, matematik başarı testi, Cornell Eleştirel Düşünme Testi Düzey X, matematik tutum ölçeği, SBS matematik başarı puanları, matematik karne notları kullanılmıştır.Öğrencilerin eleştirel düşünme beceri düzeylerinin, cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığı, ?Bağımsız Gruplar T Testi?, sosyo-ekonomik düzey değişkenine göre anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığı ise ?Tek Yönlü Varyans Analizi? (F) testleri ile analiz edilmiştir. İlişkisel çözümlemede ?Pearson Korelasyonu?, bağımsız değişkenlerin ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin eleştirel düşünme becerilerinin ne kadarını açıkladığının belirlenmesinde, ?Aşamalı Çoklu Regresyon? analizi kullanılmıştır.Araştırmada genel olarak şu sonuçlara ulaşılmıştır. Çalışma grubunda yer alan öğrencilerin eleştirel düşünme beceri düzeylerinin, batı ülkelerindeki öğrencilerin eleştirel düşünme beceri düzeylerine göre görece daha düşük olduğu görülmüştür. Öğrencilerin eleştirel düşünme becerileri ile cinsiyet değişkeni arasında anlamlı bir fark bulunamazken, okulların içinde bulunduğu sosyo-ekonomik bölgeler arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur.Araştırmanın yürütüldüğü öğrenci grubunun ?Cornell Eleştirel Düşünme Testi? toplam puanlarının en iyi yordayıcılarının sırasıyla; SBS matematik başarı puanları, sosyo-ekonomik düzey değişkeni ve matematik başarı testi olduğu görülmüştür. Öğrencilerin eleştirel düşünme beceri düzeylerindeki toplam varyansın % 37'si SBS matematik başarıları, sosyo-ekonomik düzey değişkeni ve matematik başarı testi tarafından açıklanmıştır Öğrencilerin matematik karne notları, matematik tutum puanları ve cinsiyet değişkeni, ?Cornell Eleştirel Düşünme Testi? toplam puanları üzerinde etkili olmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to find out the relationship between the critical thinking skills and mathematics achievements of 8 th grade students. For that reason, the relation between the critical thinking skills of 8 th grade students and the determinants such as their genders, socio-economic area of the schools, their mathematics success in SBS, grade average points in maths, maths achievement test and their attitudes to maths have been searched.In this paper, descriptive and relational models have been used. The research has been conducted on 285 students attending three state primary schools affiliated to the directorate of Eskisehir Ministry of National Education in 2009-2010 academic year. The schools have been selected, according to the socio-economic status (lower-middle-upper), the number of students and the school's physical facilities. While composing the data, the maths achievement test, Cornell Critical Thinking Test Level X, mathematics attitude scale, mathematics success in SBS and grade average points in maths have been used.To find out whether there is a relationship between the students' levels of critical thinking and gender variable,“Independent Samples T Test”has been used. Also, to find out whether there is a relationship between the students' levels of critical thinking skills and the socio-economic status variable“One-Way Analysis of Variance”(F) test has been used.“Pearson Correlation”has been used for relational analysis and“Stepwise Multiple Regression”has been used to define the amount of the independent variables clarifying the students' critical thinking skills.In general, following results have been obtained in this research. The students? critical thinking skill levels in sample group are relatively lower than the students? in western countries. It has been found that there is not a significant difference between the students? critical thinking skills and gender variable. On the other hand; it has been recognised that the socio-economic regions in which schools are located are directly related.The best predictors of the student?s total scores of the ?Cornell Critical Thinking Test? are, respectively; mathematics success in SBS, socio-economic variables and mathematics achievement test. 37 percent of the observed variance of students? critical thinking skill levels has been explained by mathematics success in SBS, socio-economic variables and maths achievement test, however; students' grade average points in maths, maths attitude scores and gender variables don?t have any effects on the total scores of the ?Cornell Critical Thinking Test?.