Öğrenme stilleri, akademik özyeterlik, seviye belirleme sınavı puanları ve öğrenci özellikleri değişkenlerinin lise 1. sınıf akademik başarısını yordama gücü üzerine bir araştırma
A study on the predictive power of the variables of learning styles, academic self- efficacy, the scores of level determination exams and student characteristics in predicting the academic success of 1st grade of high school
  1. Tez No: 302035
  2. Yazar: ŞEYDA KELEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmada, lise 1. sınıf öğrencilerinin; Marmara Öğrenme Stilleri Ölçeği'nden (MÖSÖ) ve Akademik Özyeterlik Ölçeği'nden (AÖYÖ) elde edilen puanlarının, ilköğretim 8. sınıf Seviye Belirleme Sınavı (SBS) puanları ve öğrenci özellikleri ile birlikte lise akademik başarısını yordama gücünü ortaya koymak amaçlanmıştır.Araştırmanın çalışma grubu belirlenirken Ankara ilinde bulunan devlet Anadolu liseleri SBS taban ve tavan puanlarına göre büyükten küçüğe doğru sıralanmış, üst taban puanı oluşturan bir, orta taban puanı oluşturan iki ve alt taban puanı oluşturan iki okul olmak üzere toplam beş okul çalışmaya alınmıştır. Beş okuldan toplam 320 öğrenci (170 kız, 150 erkek) ile çalışma gerçekleştirilmiştir.Kişisel Bilgi Formu, AÖYÖ ve MÖSÖ 2009¬¬¬-2010 eğitim öğretim yılının ikinci döneminde araştırmacı tarafından öğrencilere uygulanmıştır. Öğrencilerin lise 1. sınıf akademik başarı puanları ve 8. sınıf SBS puanları MEB'den alınmıştır.Öğrencilerin AÖYÖ ve MÖSÖ'den ve alt testlerinden aldıkları puanların ve SBS puanlarının cinsiyete, anne ve baba öğrenim durumuna ve evde sahip oldukları olanaklara göre farklılık gösterip göstermediği t-testi ve ANOVA ile belirlenmiştir. AÖYÖ ve MÖSÖ alt test puanlarının öğrenci özellikleriyle birlikte 8. sınıf SBS puanlarını yordama gücünün ve AÖYÖ ve MÖSÖ alt test puanları ile 8. sınıf SBS puanları ve öğrenci özelliklerinin lise 1. sınıf akademik başarısını yordama gücünün belirlenmesinde Aşamalı Çoklu Regresyon Analizinden yararlanılmıştır.Bu araştırma sonucunda; MÖSÖ'de cinsiyete göre sosyal etkileşim alt testinden, baba öğrenim durumuna göre görsellik ve dokunsallık alt testlerinden, evlerinde kendisine ait oda, bilgisayar ve interneti olan öğrencilerin sebat alt testinden aldıkları puanlar manidar farklılık göstermektedir. AÖYÖ'de anne ve baba öğrenim durumuna göre sosyal özyeterlik alt testinden, evlerinde internet bağlantıları olan öğrencilerin akademik özyeterlik alt testinden ve tüm testten aldıkları puanlarda manidar farklılıklar bulunmaktadır. Evlerinde okula yardımcı kitapları olan öğrencilerin SBS puanlarının manidar bir şekilde daha yüksek olduğu görülmüştür. SBS puanlarındaki değişkenliğin belirlenen değişkenlerle yalnızca %20'sinin açıklanabildiği, lise 1. sınıf akademik başarısının en önemli yordayıcısının SBS olduğu, SBS ile birlikte diğer değişkenlerin lise 1. sınıf akademik başarısındaki değişkenliğin %44'ünü açıkladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
It was aimed in this study at determining the predictive power of the scores of high school 1st grade students which were taken from Marmara Learning Styles Scale (MÖSÖ) and Academic Self-Efficacy Scale (AÖYÖ) together with their scores taken from secondary school 8th grade Level Determination Exams (SBS) and student characteristics in predicting high school academic success of the students.While the study group of the study was determined, Level Determination Exams (SBS) ceiling and base scores of the state Anatolian High Schools present in the Province of Ankara were listed in order taking the biggest and the lowest degrees into consideration from the greatest to the smallest; a total of five schools- one school comprising the top base score, two schools comprising the medium base score and two schools comprising the lower base score were included in the study. The study was carried out on a total of 310 students (170 female, 150 male) from five schools.Personal Information Form, MÖSÖ and AÖYÖ were applied on the students in the second semester of 2009¬¬¬-2010 academic year by the researcher. The academic success scores of the students of 1st grade of high school and the students? scores of SBS for 8th grade secondary school students were obtained from the Ministry of National Education (MEB).Whether the scores that were taken by the students from AÖYÖ and MÖSÖ and the scores taken by the students from the sub-tests of these scales and their SBS showed difference according to gender, the level of education of their mothers and fathers and the opportunities they had in their houses or not were determined by using t-test and ANOVA (One Way Analysis of Variance). Stepwise Multiple Regression Analysis was used in determining the predictive power of sub-test scores of AÖYÖ and MÖSÖ together with student characteristics in predicting the scores of 8th grade SBS and in determining the predictive power of sub-test scores of AÖYÖ and MÖSÖ and predicting the scores of 8th grade SBS and student characteristics in predicting the academic success of 1st grade high school students.It was determined at the end of this study that, in MÖSÖ, there are significant differences among the scores taken by the students from social interaction sub-test according to gender, the scores taken by the students from visuality and tactuality sub-tests according to the education level of their fathers, the scores taken by the students from steadiness sub-test of the students having their own rooms, personal computers and internet in their houses. It was also determined that, in AÖYÖ, there are significant differences among the scores taken by the students from social self-efficacy sub-test according to the level of education of their mothers and brothers and the scores taken by the students, who had internet connection in their houses, from the academic self-efficacy sub-test and from the whole tests. It was put forward that the SBS scores of the students having books, which were helpful for school, in their houses were significantly higher. It was observed that only 20% of the variability in the scores of SBS can be explained with the variables that were determined. In addition, it was seen that the most significant predictor of the academic success of the 1st grade high school students was SBS. It was determined that other variables, together with SBS, explained 44% of the variability in the academic success of the 1st grade high school students.