Günümüz Kırgızistan'ında İslami kuruluşların faaliyetleri ve toplumsal sonuçları
The activities and social results of Islamic institutions in modern Kyrgyzstan
- Tez No: 302050
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ AKYÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma SSCBnin çöküşü sonrası 1996dan itibaren Kırgızistan'ın yeni sosyal yapısında yer almaya başlayan İslami kuruluşların faaliyetleri ve toplumsal sonuçları ele almıştır.Bu konu araştırılırken öncelikle İslami kuruluşların faaliyete geçmelerindeki temel amaçları ve bu süreçte karşılaştıkları sorunlar,devlet ve diğer kurumlarla olan ilişkileri incelenmiştir.Bununla birlikte söz konusu kurumlarda eğitim alan, barınmakta olan öğrenci ve bunların velileriyle görüşülerek İslami kuruluşların faaliyetleri ve toplumsal sonuçları ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışmada din kavramsal ve kuramsal çerçevede ele alınarak tartışılmaya çalışılmıştır. Ayrıca Kırgız toplumunun dini durumu teorik bazda gözler önüne serilmeye gayret edilmiştir
Özet (Çeviri)
This work deals with activities of the İslamic İnstitutions and public results in Kyrgyzstan, after the collapse of the Soviet Union in 1996.When this subject was studied, fist, the main aims of the İslamic İnstitutions in their activities and the problems they came across during this process, their relationships with the state and the other institutions are examined.