Yaygın din eğitiminde gençliğin eğitimi: Hollanda'da havra, kilise ve camilerde gençliğe yönelik eğitsel faaliyet ve hizmetler üzerine karşılaştırmalı bir alan araştırması
Informal religious education for youths: Comparative field study about informal religious education in synagogues, churches and mosques for youths
  1. Tez No: 302053
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL TOSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Bu çalışmada Hollanda gibi aşırı seküler bir toplumda Müslümanların, Hıristiyanların ve Yahudilerin cami, kilise ve havralarında yürüttükleri yaygın din hizmetleri incelenerek; yaygın din eğitiminde kilise, cami ve havralarda gençliğe yönelik ne tür faaliyetlerin yapıldığı araştırılmıştır.Bu bağlamda tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, araştırmanın problemi, amacı, yöntemi, verilerin toplanması ve analizi, sınırlılıkları ve temel kavramları hakkında bilgiler verilmiştir.?kinci bölümde ise Hollanda eğitim sistemi ve bu sistem içerisinde devlet ve özel okullarda din eğitiminin tarihi süreci ve şimdiki durumu hakkında anlatılarak Hollanda`daki üç büyük din olan Hıristiyanlık, ?slam ve Yahudiliğin Hollanda topraklarındaki tarihi süreci hakkında bilgiler verilerekÜçüncü bölümde ise, kilise, havra ve camilerdeki yaygın din eğitimi hakkında yapılan araştırma sonuçlarına yer verilmiştir. Daha sonra kilise, cami ve havralarda gençliğe yönelik faaliyetler hakkında araştırma sonuçları sunulmuş, araştırma sonuç ve öneriler ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is a field research that focuses on informal religious education and youth education in mosques, churches and synagogues in the Netherlands.In this context, the thesis consists of three parts. In the first part are mentioned research problem, purpose, method, data collection and analysis, limitations and information about basic concepts.The second part deals with Dutch education system and the historical process of religious education in public and private schools. This part also contains information about the current situation of religious education and history of the three divine religions; Christianity, Islam and Judaism in the Netherlands.In the third section results of this study have been explained qualitatively. At the end, the research concludes with a summary and recommendations.