Kent yoksulluğu ve siyaset: Ankara örneği
The urban poverty and the politics: A case study in Ankara
  1. Tez No: 302052
  2. Yazar: SELCEN KÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL SANCAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışmada kent yoksulluğu ile siyaset arasındaki ilişki, Ankara örneğinden hareketle incelenmektedir. Çalışma iki temel eksen üzerinde ilerlemektedir. Birinci eksende kent yoksulluğu bir yönetim sorunu olarak ele alınmakta ve yönetimsellik/yönetim rasyonelliği kavramı eşliğinde tartışılmaktadır. Kent yoksulluğu kapitalizmin dönüşümüne bağlı olarak farklı biçimler almıştır. Günümüzde kent yoksulluğu, altsınıf, mekânsal ayrışma, güvensizlik ve belirsizlik olgularıyla nitelenmektedir. Dolayısıyla kent yoksulluğunun yönetilmesi, söz konusu olguların iktidarın yönetimsel araç ve stratejileriyle yönetilmesi anlamına gelmektedir. Çalışmanın ikinci eksenini kent yoksullarının iktidar biçimleri karşısındaki konumu oluşturmaktadır. Kent yoksullarının farklı iktidar stratejilerine karşı geliştirdiği farklı direnme biçimleri hareket olarak ortaya çıktığı gibi sessiz biçimde de gelişebilmektedir. Bir yanda daha çok bilinen ancak yaygın olmayan, hedef odaklı ve hedefe ulaşılınca kesilen kentsel sosyal hareketler gelişirken, diğer yanda çok az bilinen, varlığı ilk bakışta anlaşılmayan, sessiz, ama sürekli ve yaygın olan sessiz direniş biçimlerini belirlemek mümkündür. Bu çalışma iktidarın, kent yoksullarına karşı geliştirdiği içerme ve dışlama stratejilerine karşı, kent yoksullarının gündelik hayat içinden ürettikleri sessiz direniş biçimlerinin izini sürmektedir. Çalışma, Ankara'nın Keçiören, Sincan ve Altındağ (Hıdırlıktepe Mevkii) semtlerinde yapılan saha araştırmasında nitel yöntemle elde edilen veriler değerlendirilerek gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the relationship between the urban poverty and the politics is examined through the case of Ankara. The study proceeds on two basic axes. On the first axis the urban poverty is handled as a problem of policing and is discussed as accompanied by the concept of governmentality. The urban poverty has taken different forms depending on the transformations of the capitalism. The urban poverty has recently commenced to be described in terms of underclass, spatial dissociation, insecurity and ambiguity. Accordingly, the policing of the urban poverty attains the meaning of the policing and administation of these phenomena by means and strategies of the power.The positioning of the urban poor in face of divergent forms of power constitutes the latter axis of the study. The different resistance forms developed by the poor opposite to the divergent power strategies may arise either as a social movement or in a quiet way. On the one hand, the more acquainted with, but non-prevalent urban social movements may be characterized with being goal-focused and withering when the goal is reached. On the other hand, known by very few and uncomprehensible prima facie, quiet though continuous and widespread resistance forms may be determined. This thesis traces the quiet resistance forms configurated versus the strategies of the power by the urban poor from within the daily life/quotidian. The data obtained from the field research made in Keçiören, Sincan and Altındağ (Hıdırlıktepe site) quarters of Ankara has been evaluated by means of qualitative method.