Hacizde ve iflasta alacakların sırası
The sort order of monetary claims in distraint and bankruptcy
  1. Tez No: 302064
  2. Yazar: HİKMET BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Takip hukukunda borçlunun birden fazla alacaklısının söz konusu olduğu durumlarda, bu alacaklıların hangi sıra düzeni çerçevesinde tatmin edileceği sorunu ortaya çıkar. Özellikle borçlunun cebrî icraya konu edilen malvarlığının, bütün alacakları ödemeye yetmemesi halinde paylaştırmanın ne şekilde ve hangi sıraya göre yapılacağı hususunun açıklığa kavuşturulması gerekir. Bu noktada borçlunun muhatap olduğu birden çok alacaklı arasında ortaya çıkan menfaat çatışmasının nasıl çözümleneceği ile ilgili olarak İcra ve İflâs Kanunu'nda öngörülen sisteme göre alacaklılar, alacaklarının niteliklerine ve sahip olduğu teminatlara göre çeşitli kategorilere ayrılmışlardır. Bu çerçevede aynî teminat ile güvence altına alınan alacaklar diğer alacaklılara göre kural olarak öncelik hakkına sahip olurlar. Ayrıca Kanunkoyucunun, çeşitli gerekçelerle bazı özel kanun hükümlerinde öngördüğü rüçhanlı alacaklar da bulunmaktadır. Nitekim icra ve iflâs hukukundan başka birçok maddî hukuk normundan bahsedilebilir, ki bu normlarda çeşitli alacak türlerine ilişkin imtiyaz, rüçhan yahut öncelik hakkında ilişkin kurallara yer verilmiştir. Dolayısıyla hem takip hukukunda hem de maddî hukukun çeşitli kodifikasyonlarında, bazı alacaklara rüçhaniyet verilmiş olmakla birlikte bu alacaklıların korunması amacı güdülmüştür.Alacakların belli bir sıra düzenine tâbi tutulması, her ne kadar eşitlik ilkesine aykırı gibi gözükse de, birtakım alacakların tahsil kabiliyetini güçlendirmek için, mutlak eşitlikten ziyade nisbi eşitlik kuralının uygulanması, daha adilane sonuçlar doğuracaktır. Bu çerçevede, tezimizde İcra ve İflâs Kanunu'nun 206 ncı maddesinde öngörülen sıra düzeni incelenmiştir. İcra ve İflâs Kanunu'nun benimsediği temel prensibe göre, adi alacaklara geçilmeden önce rüçhanlı ve rehinli alacaklar ödenmeli; ardından özel kanunlarda öngörülmüş öncelikli alacaklara geçilmelidir. Daha sonra artan para ise İcra ve İflâs Kanunu'nun 206 ncı maddesinde düzenlenecek olan sıra cetvelinde 4 sıra halindeki adi alacaklara dağıtılmak üzere ayrılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In case of multiple creditors for a debtor in the law of quashing, the problem of the order in which these creditors would be satisfied shall rise. The matter of the way and order of sharing has to be clarified particularly in case property holding of debtor subjected to compulsory execution is not sufficient to pay all monetary claims. At this point, creditors are divided into several categories according to the nature of their monetary claims and warranties they hold in accordance with the system specified in the Law of Enforcement and Bankruptcy concerning the way of settling a conflict of interests which has risen among multiple creditors to whom the debtor addresses. In this framework, any monetary claims guaranteed with collateral guarantee shall have the right of priority as a rule. In addition, there are also preferential monetary claims specified in some special laws by the Law Maker for different reasons. As a matter of fact, a number of material law norms may be mentioned in addition to the law of enforcement and bankruptcy, and these norms comprise the rules of privilege, preference or priority rights concerning different types of monetary claims. Therefore, some monetary claims are granted privilege both in the law of quashing and various codifications of the material law, so these monetary claims are aimed to be protected.Even though subjecting monetary claims to a certain sort order seems as contradictory with the principle of equality, implementation of relative equality rather than absolute equality shall give more justly results in order to strengthen the collection capability of some monetary claims. In this framework, our thesis studies on the sort order specified in the Law of Enforcement and Bankruptcy, Article 206. According to fundamental principle adopted in principle by the Law of Enforcement and Bankruptcy, privileged and pledged monetary claims should paid before unsecured debts; then preferential debts specified in special acts should be paid. Then, remaining sum shall be reserved to be distributed to unsecured debts in form of 4 sort orders in the order list to be arranged in the Law of Enforcement and Bankruptcy, Article 206.