İflâsta sıra cetveli
Order list in bankruptcy
  1. Tez No: 927817
  2. Yazar: MEHMET EVİS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN EMRE ZORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı, İcra ve İflas Kanunu'nda düzenlenmiş olan ve birçok mevzuatı da yakından ilgilendiren iflâs hukukundaki tasfiye sürecinin şekillenmesinde büyük öneme sahip sıra cetvelinin hukukî çerçevede açıklanmasıdır. İcra ve İflas Kanunu, bir veya birkaç alacaklısı olan borçlunun takibinde cüzî icra olarak nitelendirilen icra hukukunu; tüm alacaklıların birden borçluya karşı takibinde ise küllî icra olarak nitelendirilen iflâs hukukunu düzenlemektedir. Bir gerçek veya tüzel kişinin hakkında iflâs kararı verilmesiyle birlikte o kişinin tüm borçları muaccel hale gelmektedir. Bu nedenledir ki iflâsta külli olarak bir takip usulü söz konusu olmaktadır. Bir gerçek veya tüzel kişinin hakkında iflâs kararı verilebilmesi için ilgilinin tacir yahut tacir gibi sorumlu olan kişilerden olması gerekmektedir. İlgili kişilerin iflâsına yalnızca borçlunun muamele merkezindeki asliye ticaret mahkemesi karar verebilir. Mahkemenin bu konudaki yetkisi kamu düzenine ilişkin olup kesindir. Tezin konusu olan iflâsta sıra cetveli, müflisten alacaklı olanların başvurusu üzerine; bazı alacak türlerinde resen olmak üzere tasfiye türüne göre iflâs dairesi veya iflâs idaresi tarafından tanzim edilmektedir. İflâsta tanzim edilen sıra cetvelini, hacizde tanzim edilen sıra cetvelinden ayıran birçok fark bulunmakta olup bu farklılıklar da tasfiye sürecinin yönetilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Üç ana bölümden oluşan bu tez çalışmasında, konunun her yönüyle anlaşılabilmesi adına öncelikle genel olarak iflâs hukuku üzerinde durularak iflâsa tabi olan gerçek ve tüzel kişiler ve akabinde iflâsın nedenleri ile neticeleri açıklanmıştır. İkinci bölümde, iflâsta tasfiyenin başlangıcından bitimine kadar olan sürece değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümde ise iflâsta tanzim edilen sıra cetveli ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to explain the order list within the legal framework, which is regulated in the Enforcement and Bankruptcy Code and plays a significant role in forming the liquidation process in bankruptcy law, which is intricately linked to several other laws. The Enforcement and Bankruptcy Code regulates enforcement law, which is described as partial enforcement in the pursuit of a debtor with one or more creditors, and bankruptcy law, which is described as total enforcement in the pursuit of all creditors against the debtor. When a bankruptcy decision is made for a real or legal person, all debts of that person become due. For this reason, there is a universal law of prosecution in bankruptcy. A bankruptcy decision regarding a real or legal person can only be made if the individual is a merchant or a responsible person, such as a trader. Only the basic commercial court of the first instance at the debtor's center can decide on the bankruptcy of the relevant persons. The court's authority on this matter relates to public order and is absolute. The order list in bankruptcy, which is the subject of the thesis, is prepared by the bankruptcy office or bankruptcy administration according to the type of liquidation, ex officio in some types of receivables, upon the application of the bankrupt creditors. Many differences distinguish the order table prepared in bankruptcy from the order table prepared in sequestration, and these differences are of great importance in managing the liquidation process. In this thesis, which consists of three main chapters, to understand the subject in every aspect, firstly, bankruptcy law is emphasized in general, real and legal persons subject to bankruptcy, and then the reasons and consequences of bankruptcy are explained. In the second part, the process from the beginning to the end of liquidation in bankruptcy is mentioned. In the third and last chapter, the order table prepared in bankruptcy is examined in detail.