İflâsta tasarrufun iptali davası
Annulment of disposition in bankruptcy
  1. Tez No: 891643
  2. Yazar: YUNUS ÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BAŞÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
Borçlunun mahkemece iflâsına karar verilmeden önce taşınır ve taşınmaz malları, hakları ve alacakları üzerindeki tasarruf yetkisi tamdır. Borçlunun mahkemece iflâsına karar verildikten sonra ise borçlu“müflis”sıfatını alır ve maliki bulunduğu tüm taşınır ve taşınmaz malları, alacakları ve hakları, 2004 sayılı İcra ve İflâs Kanunu hükümleri gereğince iflâs masasına dahil olur. Müflisin, iflâs kararı sonrasında masaya dahil olan malları, hakları ve alacakları üzerindeki tasarruf yetkisi kalkar. Aksine tasarruflar, İİK m. 191 hükmü uyarınca alacaklılara karşı hükümsüzdür. Bununla birlikte, söz konusu mal ve/veya haklar üzerindeki tasarruf yetkisi, iflâs masasına geçmektedir. İflâs masası, tasarruf yetkisini, iflâsın adi tasfiyesinde, iflâs idaresi; basit tasfiye halinde ise iflâs dairesi aracılığı ile kullanmaktadır. Müflis, hakkında henüz mahkemece iflâsına karar verilmeden önce veya diğer bir deyişle malvarlığı, hakları ve alacakları üzerindeki tasarruf yetkisinin tam olduğu bir dönemde alacaklılarından mal kaçırmak, alacaklılarının hakkında başlatmış olduğu haciz veya iflâs yoluyla takiplerini semeresiz bırakmak, özellikle de iflâsın tasfiyesi sonucunda alacaklıların alacaklarını kısmen veya tamamen almasını engellemek veya bir kısım alacaklılarına diğer alacaklıları karşısında imtiyaz sağlamak ya da malvarlığının bir kısmını yahut tamamını iflâs tasfiyesi haricinde bırakmak amacıyla bazı kötüniyetli tasarruflarda bulunabilmektedir. İşte, iflâsta tasarrufun iptali davası, müflisin (borçlunun), iflâsı halinde iflâs masasına dahil olması (ve iflâs tasfiyesine konu edilmesi) gereken ancak iflâs masasına dahil ol-(a)-mayan birtakım hak ve alacakları hakkında iflâstan önce, ivazsız veya aciz halinde yahut alacaklılarına zarar verme kastı içerisinde gerçekleştirmiş olduğu, aslında maddi hukuku bakımından çoğu kere geçerli olan“iyiniyet kuralları”ile bağdaşmayan birtakım tasarruflarını iflâs alacaklıları bakımından geçersiz kılınarak, iptale ve tasarrufa konu malvarlığının, hakkın veya alacağın iflâs masasına dahil edilip iflâs tasfiyesine konu etmesini sağlamaktadır. Bu surette iflâsta tasarrufun iptali davası, iflâs alacaklılarına iflâs alacağını alması yönünde imkan sağlamaktadır. İflâsta tasarrufun iptali davası, kanundan doğan kişisel nitelikte (malın, hakkın veya alacağın aynına ilişkin olmayan) bir eda davası mahiyetindedir. İflâsta tasarrufun iptali davasını kural olarak adi tasfiye halinde iflâs idaresi; basit tasfiye halinde iflâs dairesi, istisnai olarak da dava takip yetkisi kendisine veya kendilerine devredilmiş olan iflâs alacaklısı ya da iflâs alacaklıları tarafından açılmaktadır. Aynı şekilde iflâs idaresi veya iflâs alacaklıları, iflâsın açılmasından önce borçlunun alacaklıları tarafından borçluya karşı açılmış olan ve iflâsın açılması anında derdest olan iptal davalarına iflâstan sonra da devam etme yetkisine sahiptir. İflâs alacaklıları ve iflâs tasfiyesi bakımından büyük bir önemi haiz olan iflâsta tasarrufun iptali davasını çalışmamızın birinci bölümünde; adı geçen davanın tanımı, amacı, hukuki niteliği, konusu, hacizdeki iptal davası, iflâstaki istihkak davası, iflâsta sıra cetveline karşı itiraz davası, mirasta tenkis davası, mirasın reddinin iptali davası, nam-ı müstear, inançlı işlem ve yine üçüncü kişilerin hükmün iptalini talep etmesi gibi kurumlar ile karşılaştırılması bakımından açıklamalarda bulunacağız. Çalışmamızın ikinci bölümünde; iflâsta tasarrufun iptali davasında ivazsız, aciz halinde yapılan ve alacaklılara zarar verme kastı ile yapılan iptale konu tasarruf sebepleri üzerinde duracağız. Çalışmamızın, üçüncü bölümünde; iflâsta tasarrufun iptali davasının tarafları, görev, yetki, yargılama usulü, süreler ve iflâsta tasarrufun iptali davasında dava takip yetkisinin devri ve bu davaya özgü dava şartları hakkında açıklamalarda bulunup; nihayetinde değerlendirmelerde bulunacağız. Ve yine çalışmamızın son bölümü olan dördüncü bölümünde ise iflâsta tasarrufun iptali davasının sonuçları ve yargılama giderleri hakkında açıklamalarda bulunacağız.
Özet (Çeviri)
Before the court decides on the bankruptcy of the debtor, the debtor has full power of disposition over his movable and immovable properties, rights and receivables. After the court decides on the bankruptcy of the debtor, the debtor becomes a“bankrupt”and all movable and immovable properties, receivables and rights of the debtor are included in the bankruptcy estate in accordance with the provisions of the Enforcement and Bankruptcy Law No. 2004. The bankrupt is no longer authorized to dispose of the assets, rights and receivables included in the bankruptcy estate after the bankruptcy decision. Disposals to the contrary are null and void against the creditors pursuant to Article 191 of the EBL. Nevertheless, the power of disposition over the goods and/or rights in question passes to the bankruptcy estate. The bankruptcy estate exercises its power of disposition through the bankruptcy administration in case of ordinary liquidation, and through the bankruptcy office in case of simple liquidation. The bankrupt, before the court has decided on his bankruptcy, or in other words, in a period when he has full authority to dispose of his assets, rights and receivables, to smuggle goods from his creditors, and to render the foreclosure or bankruptcy proceedings initiated by his creditors fruitless, In particular, it may make some malicious disposals in order to prevent the creditors from receiving their receivables partially or completely as a result of the liquidation of the bankruptcy, or to provide privileges to some of its creditors against other creditors, or to exclude some or all of its assets from the liquidation of the bankruptcy. Here, the action for annulment of dispositions in bankruptcy is based on a number of rights and receivables of the bankrupt (debtor), which should be included in the bankruptcy estate in case of bankruptcy (and subject to bankruptcy liquidation), but which are not included in the bankruptcy estate, before bankruptcy, without consideration or in a state of insolvency or with the intention to harm his creditors, In fact, in terms of substantive law, a number of dispositions that are incompatible with the“rules of good faith”, which are often valid in terms of material law, are invalidated in terms of bankruptcy creditors, and the assets, rights or receivables subject to the annulment and disposition are included in the bankruptcy estate and subject to bankruptcy liquidation. In this way, the action for annulment of disposition in bankruptcy provides the bankruptcy creditors with the opportunity to receive their bankruptcy receivables. The action for annulment of disposition in bankruptcy is a personal action for performance (not related to the property, right or receivable) arising from the law. As a rule, the action for annulment of disposition in bankruptcy is filed by the bankruptcy administration in case of ordinary liquidation, by the bankruptcy office in case of simple liquidation, and exceptionally by the bankruptcy creditor or bankruptcy creditors to whom the authority to pursue the case has been transferred. Likewise, the bankruptcy administration or the bankruptcy creditors are authorized to continue the annulment actions filed against the debtor by the debtor's creditors prior to the opening of the bankruptcy and pending at the time of the opening of the bankruptcy after the bankruptcy. In the first part of our study, we will explain the action for annulment of disposition in bankruptcy, which is of great importance in terms of bankruptcy creditors and bankruptcy liquidation, in terms of the definition, purpose, legal nature, subject matter of the aforementioned action, the annulment action in foreclosure, the action for appropriation in bankruptcy, the action for objection against the order list in bankruptcy, the action for equalization in inheritance, the action for annulment of the refusal of inheritance, the action for annulment of the rejection of the inheritance, the name of the name, the fiduciary transaction and the third parties' request for annulment of the judgment. In the second part of our study, we will focus on the reasons for disposals subject to annulment in the annulment of dispositions in bankruptcy without consideration, in case of insolvency and with the intention to harm creditors. In the third part of our study, we will make explanations about the parties to the action for annulment of dispositions in bankruptcy, the duty, jurisdiction, trial procedure, periods of time and the transfer of the authority to pursue the case in the action for annulment of dispositions in bankruptcy and the conditions of litigation specific to this case; and finally, we will make evaluations. And again, in the fourth part, which is the last part of our study, we will make explanations about the results of the action for annulment of savings in bankruptcy and the costs of the proceedings.