Medeni Usul Hukukunda dava dilekçesi
Petition in Law of Civil Procedure
  1. Tez No: 302063
  2. Yazar: SİBEL CERİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL TERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hakkı zedelendiğinde kişi, hakkın korunmasını devlet makamlarından isteyebilmek için dava hakkını kullanarak dava açmak yoluyla devlet gücünü kullanması gerekmektedir. Dava sürecinin başlaması için de dava dilekçesinin verilmesi ilk adımdır. Dava ise ikame edilmiş bir davayı, ihtilafı gidermesi yani bir hakkı himaye etmesi için mahkemeye yapılmış fiili müracaatı ifade eder. Bu müracaatı da ancak dava hakkına sahip olan kişi yapabilmektedir. Dava hakkı ise kısaca kişinin ihlâl edilen hakkının devlet eliyle korunması için mahkemeye müracaat hakkına denmektedir. Bu bağlamda dava hakkını kullanmak isteyen davacının fiili müracaatı dava dilekçesini ilgili makama sunmasıyla mümkündür. Bu kapsamda inceleme konumuz olan dava dilekçesi dava sürecinin en önemli aracıdır.Bu bağlamda davanın açılması Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu m.179 ile şekli belirlenmiş bir dava dilekçesi ile mümkündür. Çalışmamızda maddede ve diğer kanunlarda belirtilen şekli unsurlar tanımlar ve teorik tartışmalara da yer verilerek incelenmiştir. Aynı zamanda dava dilekçesinde yer alması gereken hususların noksanlığı halinde ne gibi yaptırımların öngörüldüğüne yer verilmiştir.Hukuk düzeninin sağlanması açısından tarafların tasarrufunda olan dava dilekçesini yazma işi de özenle yapılması, hem kişinin kendi menfaatleri açısından hem de yargılamanın hızlı ve doğru bir şekilde sonuca gitmesi bakımından üzerinde önemle durulması gereken bir konudur. Bu bakımdan dilekçe; somut olaylara dayalı, gereksiz ayrıntıdan uzak, ilk okumada anlaşılabilen, mantıklı ve ikna edici olmalıdır.
Özet (Çeviri)
When an individual is subjected to an act of encroachment, he/she shall apply to the power of the state by using his/her right to claim a lawsuit in order to request the protection of subjected right. Submission of the petition is the first stage for starting the lawsuit process. Lawsuit defines a filed lawsuit as well as a performed application to the court for the intention of establishing protection of a right, or settlement of a dispute. This application can only be made by an individual who holds the right of litigation. Right of litigation can briefly be defined as an application to the court which is performed by a person for the intention of protecting his/her rights by the help of governmental action. In this context, actual application of an individual who intends to use his/her right to file a lawsuit is possible by submitting his/her petition to relevant authority. Therefore, our subject matter, lawsuit petition is the most important medium of lawsuit process.A lawsuit can be filed by submitting the petition in accordance with Article 179 in Code of Civil Procedure. Concordantly, our study involves a thorough analysis of formal facts, definitions and theoretical discussions involving the relevant article and other laws. Also, possible sanctions which may be imposed in case of any deficiency in the lawsuit petition are included in the study.From the viewpoint of legal order, a meticulously prepared lawsuit petition, which is at the disposition of parties, is an important issue which requires attention for the benefit of the individual as well as for establishing a rapid, accurate and correct process in proceedings. In this respect, the petition shall be reasonable and convincing, based on substantial events without any unnecessary detail as well as it shall be written in an accurate wording which is understandable at the first read.