Anadolu'da Kuva-yı Milliye'nin oluşumu
The formation of National Forces (Kuva-yı Milliye) in Anatolia
- Tez No: 302109
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZTOPRAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 503
Özet
Kuva-yı Milliye, Mondros Mütarekesinin imzalanmasından sonra gerçekleşen Anadolu'nun işgaline ve işgaller sırasında İtilaf Devletlerinden destek alan Rum ve Ermenilerin saldırılarına karşı koymak amacıyla oluşturulan silahlı savunma güçleridir. Kuva-yı Milliye'nin fikri temeli Müdafaa-i Hukuk düşüncesine dayanmaktadır. Bu sebeple teşkilatlanması da Müdafaa-i Hukuk ve Redd-i İlhak Cemiyetleri bünyesinde ve onlar aracılığıyla gerçekleşmiştir. Hiçbir emir komuta zincirine bağlı olmadan halk tarafından teşkil edilen Kuva-yı Milliye birlikleri, Kurtuluş Savaşının düzenli ordunun kurulmasına kadar olan döneminde etkili olmuştur.Mütarekeden sonra Anadolu'nun ardı ardına işgale uğraması sonucu Kuva-yı Milliye örgütlenmeleri bütün Anadolu'ya yayılmıştır. Anadolu'nun her yerinin farklı tarihlerde işgal edilmesinden dolayı Kuva-yı Milliye'nin oluşumu her bölgede değişik tarihlerde gerçekleşmiştir. Anadolu'daki azınlık gruplarının saldırgan ve bölücü faaliyetleri, işgallerin oluş şekilleri ve bölgelerdeki orduların durumu, Kuva-yı Milliye'nin teşkilatlanmasının bölgelere göre farklılık göstermesine neden olmuştur.Bu çalışmada, Kuva-yı Milliye'nin oluşumu, Kurtuluş Savaşında gelişen olaylar ışığında bölgeler bazında ortaya çıkan karakteristik yapı ile birlikte farklılık ve benzerlikler ortaya konularak irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
National Forces (Kuva-yı Milliye) are the armed defense forces formed for the purposes of struggling against Greeks and Armenian minorities supported by Allied Powers during occupation of Anatolia and other occupations occurring after the signing of Mondros Ceasefire Agreement. Basis of National Forces bases on opinion of Müdafaa-i Hukuk. Therefore, its organization has happened in structure of Müdafaa-i Hukuk and Redd-i İlhak Societies and by means of their. Having been constituted by the public without being affiliated with any command chain, National Forces were effective until the organization of regular army of Independence War.After the Mondros Ceasefire Agreement as a result of consecutive occupations of Anatolia, organizations of National Forces (Kuva-yı Milliye) spread to the entire of Anatolia. Owing to the fact that each region of Anatolia was occupied on different dates, formation of National Forces was realized on different dated in each region. Besides, militant and disruptive activities of minor groups in Anatolia and the status of armies in regions caused organizations of National Forces to differ from one another according to regions.In this thesis study, formation of National Forces (Kuva-yı Milliye) is dealt with by revealing factors mentioned, in view of regions arising from characteristic structure along with differences and similarities among the regions under the light of events occurring during the Independence War.