Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu
The crime of deprivation of the liberty
- Tez No: 302128
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DEVRİM GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Usul Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu tezin konusu, Kişiyi Hürriyetinden Yoksun Kılma Suçudur. Tez, giriş ve sonuç bölümü dışında üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun takdimi ve çalışma planına yer verilmiştir. Birinci bölümde, hürriyet kavramı, kavramın Avrupa'da ve Türkiye'de kavramsal gelişimi, hürriyet aleyhinde işlenen suçlar ve bu suç türünün kavramsal gelişimi, 765 sayılı Türk Ceza Kanunu dönemi öncesi ve mezkûr Kanun dönemine ilişkin olarak Türk hukukundaki durumu ile birlikte irdelenmiştir. Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunun hukuki konusu, faili, mağduru ve unsurları başlıklı ikinci bölümde ise, söz konusu hususlar geniş bir şekilde incelenmiştir. Bölümde, suçun niteliğinin ve düzenlenişinin gereği olarak mütemadi suç vasfına ve hukuka aykırılığa ilişkin açıklamalara da yer verilmiştir. Üçüncü bölümde suçun özel görünüş biçimleri; suça etki eden sebepler: suçun ağırlaştırıcı sebepleri ve hafifletici sebebi olmak üzere iki başlık altında ayrıntılı bir biçimde tek tek ele alınmış; suçun yaptırımına ve kovuşturma usulüne ilişkin bilgilere yer verilmiştir. Sonuç ve değerlendirme bölümünde ise, hürriyete karşı gerçekleştirilebilecek müdahaleleri önlemeye yönelik olarak ihdas edilmiş olan suç tipinin önemine ve suçun düzenlenişine ilişkin tartışma konularına yönelik görüşlerle birlikte bir kısım değerlendirmelere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is the crime of deprivation of the liberty. The thesis consists of three parts except the introduction and conclusion parts. In the introduction part, the subject introduction and working plan are tried to be presented. In the first part, the concept of liberty, the evolution of the concept in Europe and Turkey, the crime committed against liberty and the evolution of this type of crime are studied with the period before Turkish Criminal Code numbered as 765 and the situation in the Turkish law related to this code. In the second part headed by the legal subject, offender, victim and elements of the crime of deprivation of the liberty, the matter in question is investigated comprehensively. In this part, additionally, in accordance with the qualification and regulation of the crime, the explanations of the feature of crime and the notion of contradiction to law are tried to be mentioned. In the third part, the special configurations of crime such as the circumstances which affect the crime, aggravating circumstances of crime and the attenuating circumstances are discussed severally in the name of two titles. Additionally the informations about sanction of crime and the procedure of prosecution are mentioned. In the last and evaluation part, the importance of the crime which is formed in order to prevent any intervention into the liberty and opinions about the discussions on the regulations of the crime are mentioned.