Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçu
Crime of deprivation of an individual of freedom
  1. Tez No: 333343
  2. Yazar: CEMAL BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ ÖZER ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, tarih boyunca birçok ceza hukuku sistemi tarafından suç olarak kabul edilmiştir. Bu sayede bireylerin hareket serbestilerinin, fiziki hürriyetlerinin hukuka aykırı olarak sınırlanamaması ve bu güvenceye karşı harekette bulunanların cezalandırılması amaçlanmıştır.5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun `'Kişilere Karşı Suçlar'' kısmının `'Hürriyete Karşı Suçlar'' bölümünün 109. maddesinde `'Bir kimseyi hukuka aykırı olarak bir yere gitmek veya bir yerde kalmak hürriyetinden yoksun bırakan kişiye bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir.'' şeklinde düzenlenen kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suç tipi ile birlikte kişinin bir yere gitme veya bir yerde kalma hürriyeti koruma altına alınmıştır.İçerik olarak 765 sayılı eski Türk Ceza Kanunu'nun 179. maddesindeki düzenleme ile örtüşen bu madde, aynı zamanda eski kanunda bağımsız suç tipi olarak yer alan pek çok maddeyi kapsayacak şekilde düzenlenmiştir. Ancak getirilen yeni düzenlemeyle beraber suçun unsurları daha açık bir hale bürünmüştür.Madde metninde ayrıca suçun nitelikli hallerine yer verilmekle birlikte, 110. maddede cezayı azaltan şahsi sebep olarak etkin pişmanlık hükümlerine ve 111. maddede ise kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçunun işlenmesi neticesinde yararına haksız menfaat sağlanan tüzel kişi hakkında güvenlik tedbirinin uygulanmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Depriving an individual of freedom has been accepted as a crime in many criminal law systems throughout whole history. In this context, it is aimed not to limit the freedom of movement, physical freedom of individuals illegally and to punish the ones that act contrary to this guarantee.In Article 109 of Turkish Criminal Code no. 5237 under ?Crimes Against Individuals? Chapter, ?Crimes Against Freedom? Section, it is stipulated that ?An individıal who deprives another of the freedom to go or stay somewhere illegally shall be punished with imprisonment from one to five years?. With this provision, in accordance with the crime type depriving an individual of freedom, freedom of movement for an individual to go to or stay at a place is protected.This provision which overlaps with Article 179 of the previous Turkish Criminal Code no. 765 with content is at the same time regulated to cover many articles that were present as independent crime type in the previous Code. But, with the new regulation, components of the crime have been much more clearer.Although within the context of the provision, there is place for the situation of aggravated types of the crime, in Article 110, provisions on effective regret as a personal reason reducing punishment, in Article 111, application of security measure about a legal person for whom illegal benefit is ensured at the end of a crime depriving an individual of freedom have been regulated.