Türk sinemasında melodramatik imgelemin dönüşümü
Transformation of melodramatic imagination in Turkish cinema
  1. Tez No: 302164
  2. Yazar: SİNEM EVREN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. D. BEYBİN KEJANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışma melodramatik imgelemin 1990 sonrası Türk sinemasında nasıl bir dönüşüme uğradığını ve modernlikle ilişkisi bağlamında hangi toplumsal fantazilere seslendiğini konu almaktadır. Melodram özellikle 1960'lı ve 1970'li yıllarda Türk sinemasının temel anlatı biçimlerinden birini oluşturmuş ve Türkiye'nin modernleşme süreciyle ilişki içinde pek çok film türünün içine sızan bir tahayyül biçimi olarak işleyişini sürdürmüştür. Tezin ilk bölümünde melodrama türsel yaklaşım sorunlaştırılmakta ve melodram, modernlik ve travma kuramı arasındaki bağlantıları görmek açısından bir anlamlandırma sistemi olarak ele alınmaktadır. İkinci bölüm, Türk sinemasını ve melodramatik geleneği Türkiye'deki modernlik tasarımları ve travmatik yarılmalar bağlamında değerlendirmekte; üçüncü bölüm ise, bu değerlendirmeler ışığında 2000'li yıllarda çekilmiş olan üç filmi (Babam ve Oğlum, Gönül Yarası ve Güneşi Gördüm) derinlemesine analiz etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal how melodramatic imagination transformed in Turkish cinema after 1990 and which social fantesies it addresses within the context of its relationship with modernism. Melodrama constituted the basic discourse forms of Turkish cinema especially during the 1960s and 1970s and continued its course as a form of imagination pentrating into a number of genres in relationship with Turkish modernization process. In the first part of this study, genre approach to melodrama is questioned and melodrama is dealt as a system of interpretation to expose the connection between modernism and trauma theory. The second part of the study considers the Turkish cinema and melodramatic tradition within the context of modernist concepts in Turkey and traumatic breakings whereas the third part aims to present an in-depth analysis of the three films (Babam ve Oğlum, Gönül Yarası and Güneşi Gördüm) that were made in the 2000s in the light of the above mentioned considerations.