İlköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin derslerinde kullandıkları ölçme ve değerlendirme teknikleri ile programın önerdiği tekniklerin karşılaştırılması: Kahramanmaraş örneği
Comparison between measurement and evaluation techniques used by teachers of religious culture and ethics and the techniques recommended by the program: Kahramanmaraş example
  1. Tez No: 302163
  2. Yazar: ANIL ULU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YILDIZ KIZILABDULLAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada yeni hazırlanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi öğretim programında yer alan ölçme ve değerlendirme teknikerinin verimliliği incelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde araştırmanın yöntemine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise yapılandırmacı yaklaşımda ölçme ve değerlendirme tekniklerine yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, Kahramanmaraş'da görev yapan on beş Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeniyle görüşmeler yapılmış, böylelikle öğretmenlerin ölçme ve değerlendirme aşamasında karşılaştıkları problemler incelenmiştir. Yaptığımız görüşmeler sonucunda yeni programın, ölçme ve değerlendirme işinde, öğretmenlere büyük kolaylıklar getirdiği tespit edilmiştir. Getirilen kolaylıkların yanı sıra bir takım sorunlarında ortaya çıktığı görülmüştür. Bu sorunların 6 başlık altında toplandığı tespit edilmiş ve bu sorunlara alternatif çözümler önerilmiştir.1-Velilerden kaynaklanan problemler2-Okul idaresinden kaynaklanan problemler3-Görev bölgesinden kaynaklanan problemler4-Ders saatinden kaynaklanan problemler5-Öğretmenlerden kaynaklanan problemler6-Öğrencilerden kaynaklanan problemlerBu araştırma yeni programın eksikliklerini görmek ve bu eksiklikleri giderme konusunda araştırmacılara rehberlik edecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we searched, productivity of new program?s measurement and evaluation techniques. This thesis is three parts. In the first part, research method is written. In the second part we searched, measurement and evaluation techniques in constructivism. In the last part, we made fifteen interviews with teachers of religious culture and ethics (in Kahramanmaras ). We asked to teachers some questions about new program. We found out some easiness and problems at these interviews. We can explain these problems and solutions at six topics.1-Problems from guardian of student2-Problems from school management3-Problems from school environment4-Problems from academic calendar5-Problems from teachers6-Problems from studentsThis thesis is a guide for researchers about new program?s measurement and evaluation techniques and its problems.