XIX. yüzyılda Balkanlarda ulusçuluk hareketleri ve Avrupalı devletlerin Balkanlar politikası
Nationalist movements in the Balkans and European policies towards the Balkans in the XIXth century
- Tez No: 302174
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 451
Özet
XIX.. Yüzyıl, milliyetçilik akımının bütün dünyada etkisini en baskın bir biçimde gösterdiği bir yüzyıl olmuştur. Bu akımdan en çok etkilenen Osmanlı Devleti'nin Balkanlar topraklarında yaşayan Hıristiyan milletler olmuştur. Bu akımın etkisiyle gerçekleşen isyanlar sonucunda Osmanlı Devleti Balkanları kaybetmiştir. Osmanlı Devletindeki her türlü isyanı maddi ve manevi olarak destekleyen Avrupalı büyük devletlerin ellerindeki imtiyazları genişletme çabaları da bu süreci hızlandırmış ve ulus devletlerin kurulmasında önemli katkılar sağlamıştır.İsyanların devlet memurlarının adaletsizliğine ve toplumsal düzene karşı olma söylemiyle başlatıldığı iddia edilse de, gerçekte hepsinin temelinde etnik ve dini sebepler yatmaktadır. Panslavizm, Helenizm, Megali İdea, Fener Rum Patrikhanesi ve Bulgar Kilisesi isyanların dayanak noktası olmuştur. Ayrıca etnik grupların kendine özgü fikir hareketleri, milliyetçi ve ayrılıkçı hareketlere dönüşmüş, hatta fikir öncüleri isyanlarda ön saflarda yer almıştır.Osmanlı Devleti, isyanlar karşısında bazı önlemler almak istemiş ve hemen hemen her alanda düzenleme ve yenilik yapmıştır. Hatta asileri affeden fermanlar yayınlayarak toplumsal barışı sağlamaya çalışmıştır. Fakat bu durum etnik gruplaşmayı ve çatışmaları daha da arttırmıştır.XIX. Yüzyılda, Avrupalı Devletlerin de yardımıyla kurulan ulus devletler balkanların siyasi ve nüfus yapısını tamamen değiştirmiş, büyük göçlere neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
XIXth Century is the time when nationalizm trend has a great impact on all world. Christians who are living on the lands of Otoman Empire especially Balkans area are mostly affected. The Otoman Empire lost its lands on Balkans because of tehese rebelions. The Great European Governments which support tehese rebelions both materially and morally, wants to expand their privillage on Otoman Empire and maket his processes easy and speedy.Despite the fact that the rebelion start because of the unjustice of officials and being against the social order, in fact the real reasons are religious and ethnical. Panslavizm, Helenizm, Megali İdea are the base of Fener Rum Patriarchate and Bulgarian Churchs for rebelling. Besides the original idea motion of ethinics groups changes into motion of seperetaion. Moreover the people who are the leader of ideas take place at the begining of the rebelions.The Otoman Empire wanted to take some precautions and made many reforms and revolutions in every area. Even they puplished firmans which forgives the rebelions to maket he peace in society, but these alls increased confilicts and kinds of ethnic groups .The national governments which were founded in XIXth Century by the help of European Governments change the population and politcs state of Balkans and cause big emmigrations.