Millî Mücadele'nin Türk romanına yansıması
Reflections of National Struggle on Turkish novel
- Tez No: 302176
- Danışmanlar: PROF. NURULLAH ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 661
Özet
Tezde, Cumhuriyet'in ilk ve son dönemlerinden çeşitli ideolojilerdeki yazarların romanları arasından örneklem yoluyla seçilen yirmi altı romanda Millî Mücadele'ye ilişkin olarak sergilenen yaklaşımlar incelenmiştir. Kemalist, Marksist, popüler, milliyetçi-muhafazakâr ve İslamcı ideolojilere sahip yazarların yapıtları arasında bir karşılaştırma yapmaya olanak tanıyacak biçimde bir seçme yapılmış ve bu ideolojik farklılıkların, Millî Mücadele ile ilgili görüş farklılıkları doğurup doğurmadığı sorusu sorulmuştur.Seçilen romanların birbirinden çok farklı ideolojik arka planlara yaslanıyor olmalarına karşılık, Millî Mücadele'nin algılanışında birçok bakımdan benzerlikler sergiledikleri görülmüştür. Romanların tümünde Fredric Jameson'ın ?ulusal alegori? kavramı bağlamında ortaya çıkan açık benzerlikler tespit edilmiştir.İlk ve son dönem Kemalist, Marksist, popüler ve milliyetçi-muhafazakâr yazarlar arasında Millî Mücadele'ye bakışta görülen benzerliklerin aydınlatılmasında Edward Said'in ?mutlak metin? kavramından yararlanılmıştır. Ayrıca söz konusu yazarların, Millî Mücadele konusunda birbirini yineleyen bakışları, Jan Assmann'ın ?kültürel bellek? kavramının ışığında da anlam kazanmıştır. Buna göre, yazarlar, Millî Mücadele Savaşı'nı kültürel bellekte yeniden canlandırmaya ve romanların yazıldığı zamanda yaşayan okurlarda Millî Mücadele'ye yönelik bir kültürel bellek oluşturmaya çalışırlar.Öte yandan, İslamcı romancıların Millî Mücadele konusuna yaklaşım tarzı bakımından diğer ideolojik yönelimlere sahip yazarlardan belirgin bir şekilde farklılık gösterdikleri ortaya konmuş ve bu yazarların bahsedilen çabaları ise, Eric Hobsbawm ve Terence Ranger'ın ?geleneğin icadı? kavramıyla ilişkilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The focus of this thesis has been the analysis of 26 novels whose authors display an array of ideological stances, with a view to their approaches to the Turkish National Struggle. The selection has been made by sampling, in such a way to facilitate a meaningful comparison among the handling of the subject in the novels of authors, from the early and later periods of the Republic, and with Kemalist, Marxist, popular, nationalist-conservative and Islamist inclinations. The initial problematic has been to see whether these ideological differences are accompanied with an ensuing difference about the National Struggle. This study has shown that, authors with varying ideological backgrounds, display, in their novels, an obviously common perception of the issue of the National Struggle. This convergence in dealing with the said subject, albeit their divergences in other matters, is best explained by Fredric Jameson?s idea of the ?national allegory?.In the attempt to disentangle and critically evaluate the initially unexpected similarities of the selected novels in terms of their relations to the National Struggle, another set of theoretical tools have been found in Edward Said?s concept of ?the absolute text? and Jan Assmann?s idea of ?the cultural memory?. Moreover, Jan Assmann?s idea of ?the cultural memory? has shed light on the fact that the authors share a joint effort to revive the National Struggle in cultural memory and to create a cultural memory in their audiences.On the other hand, it was demonstrated that the Islamist authors had a significant divergence from ideologically oriented authors in their approach to the National Struggle. The attempts of the Islamist authors are analyzed through the concept of ?the invention of tradition?, elaborated by Eric Hobsbawm as well as Terence.