Emine Işınsu'nun tarihî romanları üzerinde bir inceleme
An analyse about historical novels of Emine Işınsu
- Tez No: 228775
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN MURAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada, Cumhuriyet dönemi yazarlarından Emine Işınsu'nun tarihî romanniteliği taşıyan dört romanını (Ak Topraklar, Bayram, Bukağı, Cumhuriyet Türküsü)ele alarak bu romanları vak'a, şahıs kadrosu, mekân ve zaman açısından inceledik.Yapılan tarihî roman tanımlarından hareketle; yazarı tarafından gözlenmemiş, hâdiselerigerçeğe yakın, sanatsal bir biçimde aktaran romanları çalışmamıza dâhil ettik.Tarihî roman; tarihin bir yansıması değil, tarihin kurgulanarak yenidenyorumlanmasıdır. Emine Işınsu, bu görüşe bağlı kalarak geçmişe hem o devringözüyle, hem de şimdiki yaşam felsefesiyle yaklaşmış; tarihî vak'aları, kahramanları,zamanı ve mekânı çağın atmosferine uygun bir biçimde sunmuştur. Ak Topraklar'daTürklere Anadolu'nun kapılarını açan Malazgirt zaferi tarihsel gerçeklik altındasunulmuştur. Son dönemde yazdığı Bayram ve Bukağı'da büyük mutasavvıflardanHacı Bayram Veli ile Niyâzî Mısrî'nin yaşamı ve öğretilerine değinilmiştir.Cumhuriyet Türküsü'nde ise, Millî Mücadele yıllarının heyecanı ele alınmıştır. Sosyalgerçeklerden oluşan zaman ve mekân, tarihî ve kurmaca kahramanlarla bütünleşmiştir.Eserlerde, işlenen döneme uygun bir dil tercih edilmiştir.ANAHTAR KELİMELER: Emine Işınsu, Tarih, Tarihî Roman, TarihininAktarılması, Kurgu, Üslûp
Özet (Çeviri)
In the present study, we reviewed four novels written by Emine Işınsu (AkTopraklar, Bayram, Bukağı and Cumhuriyet Türküsü), which are of historicalcharacteristics, and studied on them in terms of events, characters, locations and time.Based on the definitions of historical novels, we included in the current study the novelsin which the historical events were not observed by the author of the novel, the eventstold in it were close to the reality and expressed in an artistic way.Historical novel is not a reflection of the past but is re-interpretation of the past byreconstructing the history. Adhered to this definition, Emine Işınsu approached to thepast with both the current and past philosophies of life and presented the historicalevents, heroes, time and locations in a way suitable for the atmosphere of the age of thenovel. In her novel Ak Topraklar, Malazgirt Triumph which opens the door of Anatoliato Turks was presented under historical reality. Her last novels Bayram and Bukağımentioned life and doctrines of two major Turkish thinkers, Hacı Bayram Veli andNiyazi Mısrî. Her novel Cumhuriyet Türküsü tells the strong excitement andenthusianism of National Combat. Time and location consisting of social realities wereintegrated to historical and fictitious heroes. In the novels, used language wasappropriate for the age in which the events took place.KEY WORDS: Emine Işınsu, History, Historical Novel, Expressing the History,Fiction, Style.