İlk Dönem tarih eserlerinde tefsir rivayetleri (es-Sire'tun-Nebeviyye'ye göre)
Tafseer narrations in the Early historical books (According the es-Sire'tun-Nebeviyye)
  1. Tez No: 302177
  2. Yazar: MEHMET UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEDİM SERİNSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 365
Özet
İslâm adına bugün elimizde Kur'ân-ı Kerîm'den başka güvenilir yazılı bilgi kaynakları varsa bunu her şeyden önce Hz. Peygamber'in (s.a.s.) değerli ashâbına borçluyuz. Gerek tarih gerekse hadis kaynakları gibi çok geniş bir zemine yayılmış, dağınık halde bulunan veriler, sonraki dönemlerde bir araya toplanmış ve müstakil eserler meydana getirilmiştir.Tarih grubuna giren siyer kaynakları, Tefsir Rivayetlerinin bulunduğu en önemli eserlerdendir. Bu manada İbn Hişâm (ö.218/833) gibi oldukça erken dönem bir müellifin eseri de sonraki dönemlere birçok açıdan kaynaklık etmiştir.Araştırmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde; araştırmanın konusu, önemi, amacı, yöntemi ve İbn-i Hişam ve ?es-Siretun-Nebeviyye?si ile ilgili bilgilere yer veildi.Birinci bölümde; ?es-Siretun-Nebeviyye?de bulunan tefsir rivayetleri hakkında genel mülahaza yapıldıktan sonra tablo ve örneklemelerle açıklaması,İkinci bölümde ise; ?es-Siretun-Nebeviyye?de bulunan tefsir rivayetlerinin ciltlere göre geniş şekilde değerlendirilmesi yapıldı.Ek olarak da İbn-i Hişam'ın asıl kaynağı olan İbn-i İshak ve eseri ile ilgili bilgiler verildi.
Özet (Çeviri)
Today, there are many secure written sources in Islam other than Kur?ân?ı Kerîm, foremost owing to Prophet Mohamed (s.a.s) and his beloved followers. Many of these extensive Hadith as well as history sources were brought together in written format in later periods of time.Siyer sources, belonging to history section, are one of the most important sources in which Tafseer Narrations have been mentioned. In this regard, publication by Ibn Hişâm (d.218/833) has become a main source that inspired many other writers after him.This study consists of introduction and two chapters.The first chapter studies it's topic, importance, aims, method and the explanation of Ibn Hisham and As-Siratu Nabawiyya.The first chapter examines comprehensively through the charts and examples which is based“As-Siratu Nabawiyya”The second chapter elaborates the tafseer narrations according to the volumes and it has been discussed in detailed.In the appendix, I handled the ibni Ishaq and his works according to origin of ibni Isham.