Medya piyasasında yoğunlaşma: Türkiye için bir ölçme denemesi
Concentration in the media market: An essay on measurement for Turkey
  1. Tez No: 302186
  2. Yazar: TUĞBA AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN SONAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Neo-liberal politikalar doğrultusunda tüm sektörlerde yaşanan değişim medya sektöründe de yaşanmıştır. Özellikle 1990'lı yıllar ve sonrasında medya sektöründe büyük medya gruplarının hakimiyeti de bu sürecin sonucudur. Medya sektörü ürünü ve etkileri nedeni ile toplumsal anlamda büyük bir gücü temsil etmektedir. Bu nedenle sektördeki tekelleşme ve yoğunlaşma eğilimi toplumsal sonuçları ile birlikte tehlike oluşturmaktadır. Bu doğrultuda piyasada yoğunlaşmanın varlığı ve boyutları istatistiki ölçütlerle hesaplanmakta ve değerlendirilmektedir. Medyanın yeni eğilimleri ile yoğunlaşma eğiliminin değişip değişmediği incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Neo-liberal policies in line with the change in all sectors of the media sector has experienced. Especially after the media industry in the 1990s and is the result of this process is also dominated by large media groups. The media sector due to the effects of the product and the social sense, represents a major strength. For this reason, together with the social consequences tend to concentrate in the industry and creates danger of monopolization. In this respect the presence and size of the market concentration is calculated and evaluated by statistical criteria. Changed with the new trends in the media does not change the tendency of concentration examined.