Urdu edebiyatında ilerici edebiyat akımı
Progressive literary movement in Urdu literature
- Tez No: 302193
- Danışmanlar: PROF. DR. CELAL SOYDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Urdu Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
20. yüzyılın başlangıcında Urdu edebiyatında yeni bir edebi akım doğmuştu. 1917'de gerçekleşen Rus Devrimi'nden tüm dünya ülkeleri etkilenmişti. Bu ülkeler arasında Hindistan da bulunuyordu. O zamanlar Hindistan'da yaşayan duyarlı gençler sosyalizmden etkilenmiş ve sosyalist düşüncelerin etkisinde kalmışlardı.Şair ve edebiyatçılar Tolstoy, Lenin ve Karl Marks'ın etkisinde kalmışlardı. Bu devirde insanlığın en büyük problemi kötü geçim şartlarıydı. Yoksul, işçi, işsiz, köylü ve mazlum kesimin rüyalarından ümitsizliğin atılması için birilerinin bir şeyler yapması gerekiyordu. Böylece Lenin ve Karl Marks'ın düşünceleri Urdu edebiyatında ilerici edebiyatın başlamasına sebep oldu. İlerici akım için Secad Zahir'in ismi çok önemlidir. Secad Zahir dostlarıyla birlikte İlerici Yazarlar Derneği'nin temelini attı. Londra'da yapılan bu derneğin ilk konferansında bir manifesto yayımlandı.İlerici akımın amacı sanat ve edebiyatı halka yaklaştırmaktı. Edebiyatta halkın çektiği acılar, yoksulluk ve siyasi kölelikten bahsediyorlardı.İlk zamanlar Urdu hikâyeciliği destansı bir ortamdaydı. Ancak ilerici akım içinde Pirem Çand Urdu hikâyeciliğini destansı özelliklerden arındırarak hikâyeciliğin gündelik hayat üzerinde oluşturulmasına sebep olmuştu. Hikâyelerinde insanlara insanın yüceliğini ve çalışkanlığın önemini aşılamaya çalıştı.İlerici edebiyat akımında hikâye, şiir ve eleştiri alanlarında öne çıkan edebiyatçılardan bahsedecek olursak Kirişen Çandar, Saadet Hasan Mantu, İsmet Çağatay, Racender Sing Beydi, Ahmet Ali, Ahtar Hüseyin Raepuri, Houca Ahmet Abbas, Ahmet Nedim Kasimi, Secad Zahir, Dr. Abdul Halim, Mecnun Gork Puri, Mümtaz Hüseyin, Zahir Keşmiri, Feyz Ahmet Feyz, Ali Serdar Caferi ve Esrar-ul Hak Mecaz'ın isimlerine yer verebiliriz
Özet (Çeviri)
At the beginning of the 20th century a new literary movement was born in Urdu literature. All the countries in the world were influenced by the Russian Revolution in 1917. India was also among these countries at that time. At that time sensitive young people living in India were caught under the influence of socialism and socialist ideas. Poets and Writers were affected by the ideas of Tolstoy, Lenin and Karl Marks. In this age human?s greatest problem is bad life conditions. Somebody had to do something to send away the hopeless in the dreams of poor people. Thus Indian poets and writers were affected the ideas of Lenin and Karl Marks. These ideas led to start progressive literature movement in Urdu literature. Secad Zahir formed the Progressive Writers Association with his friends. The purpose of the progressive movement brought the art and literature closer to public. In literature they were dicussing in people?s suffering, poverty and political slavery in India. The author whose name is Pirem Chand brought realism in Urdu Literature, especially in short stories.In Urdu literature some of the progressive writers Kirişen Çandar, Saadet Hasan Mantu, İsmet Çağatay, Racender Sing Beydi, Ahmet Ali, Ahtar Hüseyin Raepuri, Houca Ahmet Abbas, Ahmet Nedim Kasimi, Secad Zahir, Dr. Abdul Halim, Mecnun Gork Puri, Mümtaz Hüseyin, Zahir Keşmiri, Feyz Ahmet Feyz, Ali Serdar Caferi and Esrar-ul Hak Mecaz ect. are very important.