Romantizmin Urdu nesrine etkisi ve öncüleri
The i̇nfluence of romanticism on Urdu prose and i̇ts pioneers
  1. Tez No: 393455
  2. Yazar: DAVUT ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN BELEN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Urdu Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Romantizm dünya edebiyatının özellikle Fransız Devrimi sonrası dönemini etkilemiş ve klasisizmin kuralcı ve baskıcı edebi anlayışını yıkmış bir edebi akımdır.Urdu nesrindeki romantik serüvenin Sir Abdülkadir'in editörlüğünü üstlenmiş olduğu Mahzen adlı derginin 1901 yılında yayınlanmasıyla başladığı varsayılmaktadır. Aligarh akımının yavan edebi yapısından farklı bir şekilde, romantizmin temel ilkeleri 'sanat sanat içindir' görüşünü benimsemiş yazarlar tarafından sistematize edilmiştir. Ve bu akımın ana temaları, aşk, duygusallık, estetik, hayali tasvir, doğa betimlemeleri, kadın, içsellik ve cinsellik olmuştur.Kesin bir tarih aralığı vermek zor olsa da romantizm Urdu nesrini 1901 ile 1935 yılları arasında etkilemiştir. Bu süreç sonrasında ise ilerici yazarlar tarafından yöneltilen eleştiriler nedeniyle edebi üstünlüğünü yitirmiş ve yerini ilerici akıma bırakmıştır.Tagore, Ebul Kelam Azad, Muhammed İkbal, Sir Abdülkadir, Secad Haydar Yıldırım, Niyaz Fetihpuri, Mecnun Gorakhpuri, Hicab İmtiyaz Ali, Mehdi Afadi, Kazi Abdülgafar, Secad Ensari, Çohdari Afzal Hak ve Mirza Edib Urdu nesrindeki romantizmin öncü isimleri arasında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Romanticism is a literary movement that affected the world literature, especially the period after French Revulation and undermined the prescriptive and repressive understanding of classicism.İt's assumed that the journey of the romanticism in Urdu prose started with the publishing of the magazine 'Mahzen' in 1901 as edited by Sir Abdülkadir. Unlike the prosaic literary structure of Aligarh movement, the basic principles of romanticism sytematized by authors who have embraced the idea of 'Art for Art'. And the main themes of this movement have been the love, emotionality, aesthtetics, fictitious depiction, description of nature, woman, interiority and sexuality.Romanticism even if it is hard to give an exact period of time, affected the Urdu prose between 1901 and 1935. After this process romanticism lost it's literary superiority because of the negative criticism made by the progressive authors. And it was replaced by progressive movement.Tagore, Ebul Kelam Azad, Muhammed İkbal, Sir Abdülkadir, Secad Haydar Yıldırım, Niyaz Fetihpuri, Mecnun Gorakhpuri, Hicab İmtiyaz Ali, Mehdi Afadi, Kazi Abdülgafar, Secad Ensari, Çohdari Afzal Hak and Mirza Edib are the pioneers of romanticism in Urdu prose.