Servet-i Fünun romanlarında aile
Family consept in Servet-i Fünun novels
- Tez No: 302203
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KAPLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Servet-i Fünun dönemi romanlarında aile konusunun ele alındığı bu araştırmanın Giriş kısmında ailenin tanımı ve toplum hayatındaki önemine değinilmiştir. Ardından Türk toplumunun aileye verdiği değer, aileyi ve toplumu ayakta tutan maddî ve manevî kültür unsurlarının önemiyle birlikte açıklanmıştır. Aile konusunun tarihî bir sürecin uzantısı olması gerçeğinden hareketle Türk toplumunun geçirdiği kültür değişimlerine bağlı aile ve toplum hayatında yaşanan birtakım aksaklıkların kaynağı olarak özellikle Tanzimat ile başlayan batılılaşma olgusu tespit edilmiştir. Batılılaşmanın gerçek manada anlaşılamamış olması, Tanzimat romanlarında eleştirilirken Servet-i Fünun romanlarında batı ve batılı aile modeli kültür zemininde örnek olarak sunulmuştur. Tarihten günümüze uzanan boyutuyla Türk aile yapısı ve ahlâk anlayışındaki değişimler, Avrupa ailesi de örnek gösterilerek genel bir değerlendirme yapılmıştır.Çalışmamızın esas kaynağını oluşturan Servet-i Fünun dönemi romanları ise ayrıntılı olarak dokuz bölüm halinde incelenmiş ve çeşitli temalar yönüyle alt başlıklar oluşturulmuştur. Sonuç'ta incelenen romanlara dayanılarak varılan hükümlerin genel bir değerlendirmesi yapılmış, dönem yazarlarının aile ve toplum sorunlarına bakışları sergilenmeye çalışılmıştır. Bibliyografya yayın türlerine göre gruplandırılmış olup yazarların soyadı sırası esas alınarak düzenlenmiştir. Dizin ise şahıs ( yazar ve roman kişileri ) ve eser adları dikkate alınarak hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the novels of Servet-i Fünun Period, in the introduction part in which family concept was dealt with, the definition of family and significance of it within the public life was discussed. Then, the value that Turkish society attaches to family was described with the significance of the material and moral factors that sustain the family and the society. In correlation with the fact that the issue of family is an extension of historical process, phenomenon of westernization has been identified, especially starting with Tanzimat, as a source of the shortcomings that were experienced in family and society life as a result of the cultural changes that Turkish society has. While the fact that Westernization was not understood in real sense was criticized in Tanzimat novels, in Servet-i Fünun novels, West and Western family model was presented as an example in cultural level. With the dimension extending till now, a general evaluation changes in Turkish family life and moral sense has been done through the example of European family.Servet-i fünun novels, which compose the main source of our study, were examined in detail in nine parts and subtitles were created in terms of various themes. Based on the examined novels, a general evaluation of the acquired judgments was done, it was intended to present the perspectives of the period authors on family and society matters. Bibliography was grouped according to publication types and arranged based on the surnames of the authors. Considering the names of person ( author and novel characters) and work, index was prepared.