İngilizcenin yabancı dil olarak öğreniminde sınav kaygısıyla başarı düzeyi arasındaki ilişki ve bir öğretim yaklaşımı
The relationship between test anxiety and achievement level in learning English as a foreign language and a proposed instructional approach
- Tez No: 302212
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLAL ERGENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Anadili olarak Türkçe konuşan üniversite öğrencileri ile gerçekleştirilen bu çalışma, İngilizcenin yabancı dil olarak öğretiminde sınav kaygısı ve başarı düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemeyi ve bir öğretim yaklaşımı geliştirerek bu öğretim yaklaşımının öğrencilerde yarattığı davranış değişikliklerini sınamayı amaçlamıştır.Araştırma 2009-2010 öğretim yılında Erciyes Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu Temel İngilizce Bölümü İngilizce hazırlık sınıfı öğrencileri ile dört aylık bir süre içinde gerçekleşmiştir. Tezin uygulama aşamasında öğretimi yapılmak üzere sekiz orta-üst düzey İngilizce dilbilgisi konusu seçilmiş ve uygulanarak sınanmak üzere bir öğretim yaklaşımı geliştirilmiştir. Çalışmada, deney ve kontrol gruplu ön-test ve son-test deney deseni kullanılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının İngilizce başarı düzeyinin ölçülmesi için ön-test ve son-test olarak uygulanmış bir dilbilgisi testinden ve kaygı düzeylerinin ölçülmesi için ise anketler ve EEG çekimlerinden yararlanılmıştır.Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, sınav kaygısı ile başarı düzeyi arasında bakışımsız bir ilişki olduğunu ve uygulanan öğretim yaklaşımının, deney ve kontrol gruplarının başarı ve sınav kaygısı düzeyinde farka neden olduğunu ortaya koymuştur. Bu yüzden, deney grubuna uygulanan öğretim yaklaşımının, sınav kaygısı düzeyini azaltıcı ve başarı düzeyini arttırıcı olumlu davranış değişikliklerini sağlayıcı bir değişken olarak kabul edilebileceği ortaya konmuştur. Ayrıca sınav kaygısının, genel kaygı ve yabancı dil kaygısı arasında ve cinsiyet ve yaş ile sınav kaygısı arasında anlamlı bir ilişki olduğu da ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to analyze the relationship between test anxiety and level of success in EFL as well as to create and test an instructional approach to see if the approach causes any differences in students? learning behaviors.The research was performed with students of Erciyes University, School of Foreign Languages, Department of Basic English, English prep class during Fall and Spring term of 2009-2010. A pre/post-test experimental with experiment and control groups design was used. Students? level of success in learning English was tested by grammar tests while the anxiety levels were tested by psychological questionnaires and EEG. A new instructional approach was created to be applied and tested consisting of 8 upper-intermediate English grammar topics.The results of the study reveal that there is a significant negative relationship between test anxiety and the level of success and the proposed instructional approach was effective at creating a difference between success and anxiety levels of the experiment and control group. Therefore, the results suggest that the proposed instructional approach can be considered as a variable to cause positive changes in the learning behaviors of experiment group students. Other results show that there is a significant relationship among levels of general anxiety, foreign language anxiety and test anxiety as well as gender and age with test anxiety.