Bireysel kredilerin risk ve tüketici davranışı açısından analizi
Analysis of consumer credits in terms of risk and consumer behaviour
- Tez No: 302228
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KARATEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
20'inci yüzyılda endüstriyel ilerleme ve orta sınıfın gelişmesiyle birlikte bireylerin finansman gereksinimleri de artmaya başlamış, sanayileşme sonrası ürün yelpazesinin genişlemesine bağlı olarak finansman alanları da çeşitlilik kazanmıştır.İhtiyaçların sınırsızlığı ve kaynakların kıtlığı göz önüne alındığında, tüketiciler, bugünkü tüketim ihtiyaçlarını gelecekte elde etmeyi umdukları gelirleri ile karşılamak ve bu yolla refah düzeylerini artırmak çabasında olmuşlardır. Sahip olunan gelir ile karşılanması mümkün olmayan ihtiyaçların gelecekteki gelirler doğrultusunda teminine imkan sağlayan tüketici kredileri bireyleri kredi kullanımına yönlendirirken, bankalarda riskin yayılmasına olanak veren ve nispeten daha yüksek getiri imkanı sunan bireysel kredilerde hızla büyüme arzusunda olmuşlardır.Artık zamanımızda, bu finansman kaynaklarının hem tüketiciler hem de bankalar açısından rasyonel kullanımı sistemin etkinliği açısından yakından takip edilmesi gereken bir konu haline gelmiştir.Bu çalışmada, Türkiye'de faaliyet gösteren ticari bir bankanın Kredi Kayıt Bürosu'na bildirmiş olduğu 19.143 kişilik veri setindeki 184.603 ayrı açık ya da kapalı bireysel kredi risk verisi incelenerek, kişilerin bireysel kredilere yönelik yaklaşımları ve krediyi geri ödeme davranışları ampirik olarak test edilmiştir. Bu şekilde, bir yandan tüketicilerin bireysel kredilere yöneliminde etkili olabilecek bazı faktörler irdelenirken, diğer taraftan da tüketici kredilerinin geri ödemesinde aksaklık yaşayan bireylerin bazı ortak özellikleri tahlil edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the twentieth century, the progression of industry and the development of middle class have fueled the individual financial needs. After industrilisation, financial fields have got diversified depending on the expansion of product range.When unlimited wants and scarce resource are taken into account, households are in an effort to confront their present needs and tried to increase the level of welfare with the income they hope to achive in the future. Throughout history households pursue for the loan to purchase the desired goods/item from a lender by means of promising to pay them back at a later point in time. Accordingly banks strive to grow consumer credit businesses which allow them to spread risk and offer higher returns.Today for the optimization of credit system efficiency, rational usage of the financial resources by consumers and banks becomes an important issue to be followed up.In this study, households? attitudes towards consumer credits and their repayment behaviors are empirically analyzed with 184.603 open or close consumer credit data of 19.143 individuals which were provided by a Turkish commercial bank. Thus the factors behind consumers' orientation of consumer loans and the common features of the individuals who face difficulties in the repayment are examined.