Kur'ân'da peygamberler ve günah
Prophets and sin in the Qur'ân
  1. Tez No: 302229
  2. Yazar: MUHAMMET SACİT KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Günah; temelinde kötülük olan yahut Allah nehyettiği için kötü olan bir fiili bilinçli olarak, Allah'ın emrine/nehyine muhalefet ederek işlemek ve bu vesile ile haddi aşarak doğru yoldan sapmaktır. ?Peygamberlerin Allah'ın korumasında olması onları tüm günahlardan korur mu?? sorusuna âlimler tarih içerisinde farklı yanıtlar vermişlerdir. İlk dönem rivâyetlerinde onların bazı küçük günahlar işleyebileceği zikredilirken sonraki dönemlerde bu anlayış değişmiş ve yerini peygamberlerin hiç günah işlemeyeceği anlayışına bırakmıştır. Bu açıdan çalışma, olayları özellikle ilk dönem tefsirleri ışığında inceleyerek ardından algı değişmesinin belirgin olarak gözüktüğü eserlerden faydalanarak bir perspektif çizmeye çalışmaktadır.Araştırma iki bölümden oluşmaktadır. İlk kısımda Kur'ân'da günah anlamını içeren kelimeler incelenerek günahın anlam alanı ortaya konmaya çalışılmıştır. İkinci kısımda ise peygamberlerin günah karşısındaki konumları konu edinilmiş, tefsirler yardımıyla bir kanıya varılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The sin is an activity that derive from evil or doing reverse of God?s commands (it can be order or prohibition) and thus going astray with transgress the limit. As known sometimes God protect the prophet?s some sins. But I wonder if God protected them every time? This question answered varied. In the first period of the interpretation corpus, nearly all of the interpretation say ?They can sinned some minor sins.? But after that, the opininon of ?They couldn?t sin? have risen. Because of this reason, the research deal with particularly the first period of the interpretation corpus and interpretation books in which the alteration of mind.This thesis is made up of two chapters. In first chapter, concept of ?Sin? is produced by semantics method and for this the first period of Arabic dictionaries is used. In the second chapter, the prophets and sin is produced by utilizing the interpretation corpus.