Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu öğrencilerinin cinselliğe ilişkin bilgilerini hemşirelik bakımından kullanma durumları
  1. Tez No: 30222
  2. Yazar: NEVİN KUZU
  3. Danışmanlar: DR. KADRİYE PAÇACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
- Öğrencilerin cinsel sorunlari saptamadaki bilgi puanlari iyi olmasina rağmen, bu bilgilerini uygulama oranlarının oldukça düşük olması nedeniyle öğrenciye verilecek cinsellikle ilgili eğitimde kavrama ve uygulama düzeyinde bilgi verilmesi. - Araştırmadaki sorularla, öğrencilerin daha önceki klinik stajlarında bu örnek vakalara benzer vakalarla karşılaşma, bakım planlama ve uygulama durumları saptanmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada saptanan %70" lik bilginin uygulamaya ne kadar yansıdığının, öğrencilerin hazırladıkları bakım planlarmin analiziyle araştırılması önerilebilir. ÖZET Bu tanımlayıcı araştırma, Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu öğrencilerinin hasta bakımı verirken cinselliğie ilişkin bilgilerini kullanıp kullanmadığını belirlemek için yapılmıştır. Veriler üç bölümden oluşan bir soru kağıdı ile toplanmıştır. Soru kağıdının ilk bölümü öğrencileri tanıtıcı özellikleri, ikinci bölümü örnek vakalarda hastanın cinselliğini ifade etmesi ile ilgili mevcut ve olası problemlerin seçilmesini içermektedir. Ve soruların üçüncü bölümü ise örnek vakalara benzer vakakalarla karşılaştığında bakım planlayıp planlamadıkları ve bu bakım planını uygulayıp uygulamadıklarını bulmaya yöneliktir. Bu bölümdeki sorular aynı zamanda cinsel problemlerine ilişkin hastaya bakım verememe sebeplerini ve hangi tür soruları sorduklarını bulmaya yöneliktir. Soru kağıdı Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulunun 60 ikinci sınıf, 67 üçüncü sınıf, ve 77 dördüncü sınıf olmak üzere toplam 204 öğrencisine uygulanmıştır. Soru kağıdının uygulanması 21 mayıs 1993 ' te üç farklı sınıfta yapılmıştır. Veriler SPSS ve SAS istatistik paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmede ortalama ve yüzdelik hesapları ile tek yönlü ve iki yönlü varyans analizi, Schaffe Testi, iki yüzde arasındaki farkın önemlilik testleri kullanılmıştır. 76Değerlendirme sonucunda üçüncü sınıf öğrencilerinin cinsel sorunları saptamadaki toplam puan ortalamaları, ikinci sınıf ve dördüncü sınıfların puan ortalamalarından yüksek ve tüm öğrencilerin aldıkları puanlar iyi düzeyde bulunmuştur. Örnek vakalardaki cinsel sorunları saptamadaki puan ortalamalarına bakıldığında ikinci sınıf ve üçüncü sınıf öğrencilerinin, dördüncü sınıf öğrencilerinden daha fazla puan aldıkları saptanmış, üç sınıf arasında istatistiksel açıdan fark bulunamamıştır. Vakalara benzer vakalarla karşılaşan ve karşılaşmayan öğrenciler arasında, sadece menopoz ve histerektomi vakasında bir kaç sorunu saptamaları yönünden anlamlı bir fark bulunmuştur. Diğer vakalarda ise tüm sorunların bilinmesinde, vaka ile karşılaşanların çoğu, karşılaşmayanlara göre sorunları daha yüksek oranda bilmelerine rağmen, gruplar arasında anlamlı bir fark görülmemiştir. Öğrenciler menopoz, histerektomi ve romatoid artrit vakalarında sorunların tamamını daha yüksek oranda, prostatektomi vakasında daha düşük oranda saptamışlardır. Öğrenciler örnek vakalarda doğru sorun saptamada genelde başarılı bulunmuştur. Fakat öğrenciler aynı örnek vakalarda % 81,6 ile % 44,3 arasında üç ve üçden fazla yanlış sorun saptamışlardır. Öğrenciler en fazla mastektomi, histerektomi ve menopoz vakaları ile karşılaştıklarını, plan yaptıklarını ve bakım planını uyguladıklarını belirtmişlerdir. Fakat bakım planlayan öğrencilerin sayısı örnek vakalarla karşılaşan öğrencilerin sayısından daha az, planlanan bakımı uygulayan öğrencilerin sayısı ise daha az bulunmuştur. Öğrencilerin büyük çoğunluğu cinsel konuları konuşmada kendilerini yeterli görmediklerini ve bunları tartışma sırasında kaygı duyduklarını belirtmişlerdir. Bu çalışma aynı zamanda öğrencilerin % 32, 4' ünün herhangi bir hastalığa sahip olmanın hastanın cinsel fonksiyon yeteneğini, %23,7'sinin bu durumun kendisi hakkındaki hislerini, %10,2'sinin ise bunun aile içindeki rollerini nasıl etkilediğini sorduklarını göstermektedir. Araştırmada bu sonuçlara yönelik önerilerde de bulunulmuş tur 77
Özet (Çeviri)
SUMMARY This descriptive study is conducted to determine whether the Hacettepe University School of Nursing students utilize their knowledge in relation to sexuality while giving patient care. Data is collected by means of a questionnaire which is composed of three parts. First part of the questionnaire includes identification of the student charecteristics, while the second part of the questionnaire is about the selection of the present and probable problems“ about the patients experession of sexuality ”in sample cases. And the third part of the questions is aimed at finding out whether the students would be able to plan and apply patient care plan when met cases similar to sample cases. This part of the questions also aimed at finding out when students were unable to give patient care related to the sexual problems and what type of questions would the student ask. The questions applied to 60 second, 67 third and 77 forth year students of Hacettepe University School of Nursing, totaling 204 students all together. Application of the questions took place in three separate classroom on 21 May 1993. Data was evaluated by using SPSS and SAS statistical package programmes. For evaluation, avarage and percentage estimations, one way and two way variance analysis, Schaffe Test and Significance test between two percentages are used. According to the results of this evaluation, in determining sexual problems, it is found out that the avarage total grades of third class students are greater than the second and forth class sutudents while avarage grades of whole students are good level. When the grade averages in determining the sexual problems in sample cases are examined, it is seen that second and third class student have higher grades than forth class students but the difference between three classes are statistically insignificant. Between the students who have faced similar cases and who have not there is a significant difference in determining some problems only in menopause and histerectomy cases. However, in determining all problems in other cases, although the ratio of determining problems for students who have faced similar cases is found higher than that of the students who have not faced cases, a significant difference is not found among groups. 78The ratio of determining all the problems is higher in hysterectomy, menopause and rheumatoid arthritis cases while it is smaller in prostatectomy cases. Sutudents are found in general successfull in determining the right problems in sample cases. But percantage of the students who marked three or more wrong problems were between 81,6 % and 44,3 % in the same sample cases. Students indiceted that, most of all they faced with mastectomy, hysterectomy and menopause cases and plan and aPPİy care plans. But the number of the sutudents who planned treatment is less than the number of students who faced sample cases but the number of the students who applied the care plan which they planned is even less. Students also stated that they most of all found themselves insufficient in discussing sexual matters and they felt anxious during these discussions. This study also revealed that 32,4 % of the students asked the patients how their sexual functions were affected by the illness they were suffering from, 23,7 % of them asked how this situation affected their feelings towards themselves and 10,2 % of them asked how this situation affected their roles in their families. In this study, some suggestions are also submitted according to these results. 79