A.Ü. İbn-i Sina Hastanesinde çalışan hemşirelerde hepatit B prevelansının tesbiti ve hemşirelerin bu konuda bilgi, tutum ve davranışlarının araştırılması
- Tez No: 30224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDA ÖZYURDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
7. ÖZET Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi ibn-i Sina Hastanesinde çalışan 156 hemşirede Hepatit B hakkında bilgi, tutum ve davranışları belirlemeye yönelik düzenlenmiş olan bu araştırmada ayrıca bu hemşireler Hepatit B serolojik markerları yönünden de araştırılmıştır. Cerrahi bölümlerde çalışanların çoğunlukta olduğu ve daha çok servis hemşirelerinden oluşan bu araştırma grubunda Hepatit B ile ilgili bilgi düzeyinin iyi olduğu ancak bu bilginin uygulamaya geçirilmediği saptanmıştır. Bunun daha çok, motivasyon, eğitim ve malzeme eksiğinden kaynaklandığı gözlenmiştir. Hepatit geçirme oranının % 23.7 olduğu, HBS (+)'lerin oranının % 2.6, Anti HBS (+)'lerin oranının % 26.9 olduğu bulunurken. Hepatit B'ye karşı aşılanmış olanların oranı % 7.1'dir. Gerek Hepaitt B ile ilgili bilgilendirme, gerekse bu hastalıktan korunma konusunda hem hemşirelere hem de hastane yönetimine pek çok görevin düştüğü sonucuna varılmıştır. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY This investigation was designed to evalvate the knowledges and attidutes of nurses about Hepa titis B. For this purpose 156 nurses working at university st Ankara Faculty of Medicine were questioned and in addition the serological markers of Hepatitis B we investigated. Most of these nurses were working at services for surgical depatments. The knowledges of these nurses about Hepatitis B were adequate but it was abserved that they didn't use these knowledges. Because motivations education and necessaries, were lacking. 23.7% of these had histotory of Hepatitis B, 2.6% had HBS (+) and 26.9% had Anti HBS (+) 7.1% of the nurses were vaccinated for Hepatitis B. We conclude that the nurse and the hospital monogement have responsibilities aither about education or about muvention of Hepatitis B.