İstanbul arkeoloji müzelerinde bulunan Mezopotamya kökenli M.Ö. III. ve II. bine ait madeni silahlar
Mesopotamian metal weapons in the Istanbul archaeological museum dated to the third and second millennia B. C.
  1. Tez No: 302236
  2. Yazar: CEYLİN SARIBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Archeology, Museology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
İstanbul Arkeoloji Müzesinde bulunan M.Ö III. ve II. Bin yıllarına tarihlenen Asur ,Tello, Fara, Nippur yerleşmelerine ait madeni silahların tipolojik ve dönemsel olarak bir ayrımı yapılmıştır. Bu yerleşmelerden gelen eserlerin tam olarak tabakası bilinmediği için yaklaşık bir tarihlendirme ancak çevre kültür bölgelerinde başta Anadolu olmak üzere Mısır, Suriye, İran gibi merkezlerden çıkan aynı döneme ait madeni silahlar karşılaştırılmasıyla gerçekleştirilmiştir. Bu karşılaştırma sonucunda dönemsel olarak bize bilgi vermesi dışında ticaretin gelişmiş olduğu özelliklede maden ticaretinin bu dönem de yoğunlaştığı ve madenin kullanım şekillerinin birbirleriyle etkileşim içinde olduğunu göstermektedir.Tez kapsamındaki madeni silahların biri hariç diğerlerinin günlük kullanım amaçlı olduğu anlaşılmıştır. Girsu da bulunan ve Müze env. No'su 501 olan eser tipsel olarak bir bilgi vermesede üzerindeki yazıtta göre armağan eşyası olarak kullanıldığını anlaşılmaktadır. Bu da silahların tek bir kullanım amacı olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The typological and periodical classification of metal weapons dated to III. and II. millennium B.C., discovered in Asur, Tello, Fara and Nippur, which are now located in İstanbul Archaeology Museum is done. Since the exact layer of these artifacts is not known an approximate dating was done with the comparison of metal weapons of the same period discovered in nearby cultural regions starting with Anatolia, followed by Egypt, Syria and Iran. This comparison leads us, besides providing periodical information, to the fact that development in trade, especially metal trade, was achieved in this period and that use of metal interacted with nearby cultural regions. It has been understood that the metal weapons in the thesis, except for one, were intended for daily use.Although the artifact discovered in Girsu, which has a museum inventory number of 501, does not provide typological information, it has been understood to be used as a gift according to the inscription on it. This shows that the weapons were not used for a sole reason.