Göç eden ailelerin çocuklarının eğitim ve öğretimde karşılaştıkları uyum sorunları
Adaptation problems faced by immigrant children in education and training
  1. Tez No: 302237
  2. Yazar: TUĞBA HAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER İLBARS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Çalışmada ilköğretim 1 kademede 4 ve 5 sınıflarda okuyan kırsal kesimden Ankara iline göç etmiş olan ailelerin çocuklarının eğitim ve öğretimde karşılaştıkları sorunlar incelenmiştir. Bu etkinin değerlendirilmesi için anket yöntemi uygulanmıştır. Araştırmanın örneklemi Ankara ili Altındağ ilçesi ATO 65 YIL İÖO ile Ankara ili Altındağ İlçesi BEŞİKKAYA İÖO larında okuyan 30 kız ve 30 erkek olmak üzere toplam 60 öğrenciden oluşmaktadır.Bu öğrencilerin yaş, cinsiyet, zekâ seviyeleri ailelerinin sosyoekonomik ve kültürel durum değişkenleri de incelenmiştirYapılan bu araştırma ile son 10 yıl içerisinde, Ankara iline göç eden ailelerin çocuklarının ilköğretime uyum sürecinde karşılaştıkları sorunlar saptanmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda aşağıdaki sorulara yanıt aranmıştır;1. Ailelere göre çocuklar ilköğretime uyumda ne gibi sorunlarla karşılaşmaktadır? 2. Öğretmenlere göre çocukların ilköğretimde karşılaştığı sorunlar nelerdir? 3. Büyükşehir'e göç eden ailelerin çocuklarının ilköğretim okuluyla ilgili görüşleri nelerdir?Yapılan bu çalışmada çocukların ilköğretime uyum sorunlarına ilişkin olarak, ailelerin, öğretmenlerinin görüşleri anket ve görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Ayrıca çocukların okula ilişkin görüşleri ise, bizzat araştırmacı tarafından görüşülerek belirlenmiştir. Bu araştırma ile toplanan veriler, frekans dağılımına göre incelenmiştir. Araştırma verileri araştırmacı tarafından toplanmış ve yorumlanmıştır. Bu çalışma kapsamında toplam 60veli, 12 öğretmen, 60 ilköğretim öğrencisine ulaşılmıştır.Elde edilen bulgular şunlardır: Büyükşehir'e göç eden ailelerin çocuklarının okula uyum sürecinde önemli sorunlar yaşadıkları, arkadaş ve çevre edinmede güçlüklerle karşılaştığı, iletişim sorunları yaşadığı, çevrelerinde danışabilecekleri veya bilgi alabilecekleri kişi ya da kurumların az olduğu , bu çocukların okul başarılarının diğer çocuklara göre daha düşük olduğu, beslenme ve giyim ile ilgili farklılıklar gösterdiği, bu nedenlerden dolayı bazı çocukların okula gitmek istemediği, sınıf içi öğretme-öğrenme etkinliklerine yeterli düzeyde katılmadıkları saptanmıştır.Bu bulgular ışığında şu öneriler getirilebilir: Büyükşehir'e göç eden ailelerin çocuklarının, ilköğretime uyum sürecinde, başta belediyeler ve muhtarlıklara okuldaki öğretmenlerine ve okul yöneticilerine önemli sorumluluklar düştüğü, okul yöneticilerin ve öğretmenlerin, bu çocukların okula uyumu konusunda bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi gerektiği, kent yaşamında karşılaşılabilecek sorunlar konusunda ailelere sosyal destek verilmesiönerilmektedir. Ayrıca bunların yanı sıra ailelerin iş bulması, topluma kazandırılması, kültürel ve sanatsal faaliyetlerden yararlanmalarının sağlanması da önemlidir. Kent yaşamındaki bu çocukların eğitimde fırsat eşitliğinden yararlanabilmesi için projeler geliştirilmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study an elementary level grades 4 and 5 of the province of Ankara, who had immigrated from rural areas face problems in education and training for families with children were examined. Survey method was used for the evaluation of this effect. The sample 30 girls and 30 boys from ATO 65. YIL Primary School and BEŞİKKAYA Primary School students constituted a total of 60.The students' age, gender, family socio-economic and cultural levels of intelligence variables were exemined.With this research in the last 10 years, the province of Ankara in the process of integration of immigrant children in primary school working to identify the problems they face. In this context, answers to the following questions were sought :1.Families with children in primary school are facing problems such as adaptation to what?2. What are the problems faced by teachers of children in primary education?3. Metropolitan Municipality of immigrant children's school for primary education are the opinions?In this study the problems of compliance in relation to primary school children, families, teachers' opinions were collected by questionnaire and interview form. In addition, opinions about school children, were discussed by the researcher himself. This study collected data are analyzed according to frequency distribution. The research data were collected and interpreted by the researcher. Total 60 father or mother scope of this study, 12 teachers, 60 primary school students has been reached.The findings are as follows: Metropolitan Municipality experienced significant problems in the process of integration of immigrant children to school, friends, and environmental challenges faced in gaining the communication problems experienced, the environment or to find out other people or institutions to be less , the children's school success than other children is low, feeding and clothing related to the differences, for these reasons that some children did not want to go to school, classroom teaching-learning activities did not engage in sufficient levels, they conquered the place and was özledikleri.In the light of these findings the following recommendations can be: the Metropolitan of immigrant children, the process of adaptation in primary education, especially teachers and school administrators to school councils and the important responsibilities fall, school administrators and teachers should be informed of these children to school and raise awareness of compliance, problems encountered in urban life Giving social support to families is recommended. In addition, as well as their families find a job, social resettlement, cultural and artistic activities is also important to benefit. Urban development projects to benefit the life of these children should be equality of opportunity in education is emphasized.